Film
Kultura

10 amerykańskich filmów do nadrobienia w czasie kwarantanny


Gdy z przymusu, bądź też ze zwykłego rozsądku, poddajemy się kwarantannie, wolnego czasu do zagospodarowania mamy aż nadto. Jest to dobry moment, żeby nadrobić kulturalne zaległości – powrócić do stosu zakurzonych książek na półce, posłuchać płyt, które odkładaliśmy na później, czy też poszerzyć swoją filmową wiedzę oglądając najciekawsze filmowe tytuły.

Telewizja pod tym względem ma dość ograniczoną ofertę. Często przypomina te same, zgrane do bólu tytuły, które widzieliśmy już niejeden raz. Zanim więc po raz 30-ty obejrzycie „Kogel Mogel” albo po raz 40-ty wrócicie do przygód Kevina, który tak jak wy jest w domu, przedstawiam wam listę 10-iu amerykańskich filmów. Każdy sensowny człowiek powinien je znać! Z pomocą przychodzą tu serwisy streamingowe, gdzie legalnie, czasami bezpłatnie (bądź też za niewielką opłatą) możemy zobaczyć poniższe tytuły.

American Beauty reż. Sam Mendes (1999)

„American Beauty” powstał w czasie, gdy Kevin Spacey był jeszcze bożyszczem Hollywood. Zresztą właśnie za rolę Lestera Burnhama dostał swojego drugiego Oscara w karierze. Lester przechodzi kryzys wieku średniego, przestaje dogadywać się z żoną (fenomenalna Annete Bening), w pracy ma pod górkę, a córka przeżywa nastoletni bunt. Wszystko odmienia się gdy wpada w zauroczenie nastoletnią koleżanką swojej córki. „American Beauty” to podróż pełna ironii, humoru, ale też wielkich emocji. Po tym seansie będziecie chcieli leżeć w płatkach róz, a reklamówka unosząca się na wietrze zacznie was zachwycać. (film dostępny on-line na platformie player.pl)

Godziny reż. Stephen Daldry (2002)

Bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów pierwszej dekady XXI wieku. Niesamowite trio aktorskie – Nicole Kidman (Oscar za rolę Virginii Woolf), Meryl Streep oraz Julianne Moore. Trzy kobiety żyjące w trzech różnych epokach, które jednak coś łączy i ma wpływ na ich życiowe decyzje. Znakomity scenariusz i piękna muzyka. Film utkany z niedopowiedzeń i subtelności. (film dostępny on-line na platformie HBO go)

Rzeka tajemnic reż. Clint Eastwood (2003)

Skoro był film o trzech ciekawych kobietach, to znalazł się też wspaniały film o męskiej przyjaźni. Losy trzech przyjaciół zmieniają się gdy jeden z nich zostaje porwany. Po 25-latach obserwujemy ich już jako dorosłych mężczyzn. Mamy także zagadkę morderstwa, która musi być rozwikłana. Mocne kino, w dodatku spod ręki samego Clinta Eastwooda. Trudno stwierdzić czy Clint jest lepszym aktorem czy reżyserem, ale z pewnością w obu dziedzinach zdarzają się mu doskonałości. W dodatku ma rękę do innych aktorów – Sean Penn i Tim Robbins za swoje kreacje w „Rzece tajemnic” odebrali Oscary. (film dostępny on-line na platformie chili.com)

Poradnik pozytywnego myślenia reż. David O. Russell (2012)

W czasie strachu wywoływanego pandemią pozytywne myślenie jest czymś, czego bardzo potrzebujemy. Z pomocą przychodzi więc David O.Rusell ze swoją słodko-gorzką komedią. To rzeczywiście jest poradnik jak radzić sobie w najbardziej beznadziejnych sytuacjach i jak dostrzegać światełko w tunelu. Pat wychodzi ze szpitala psychiatrycznego po kilku miesiącach pobytu. Stracił pracę, dom i żonę, ale wyjść na prostą pomagają mu rodzice i piękna dziewczyna, w której się zakochał. Doskonały duet na pierwszym planie – Bradley Cooper i Jennifer Lawrence. Scena podczas konkursu tańca jest jedną z moich ulubionych scen komediowych ever. (film dostępny on-line na vod.tvp.pl)

Django reż Quentin Tarantino (2012)

Tarantino kocha kino. Z miłości do historii kina robi filmy niekonwencjonalne, żonglując stylami, puszczając do widza non stop oko i zaskakując go. Może dlatego jego filmy to prawdziwa rozrywka i wielka sztuka zarazem. „Django” to historia czarnoskórego niewolnika i łowcy nagród, którzy wyruszają we wspólną podróż. Ich misją jest odbicie żony Django z rąk bezwzględnego właściciela plantacji. Oscary za scenariusz i Christopha Waltza za rolę drugoplanową. (film dostępny on-line na platformie Netflix)

Her reż. Spike Jonze (2013)

Joaquin Phoenix, zanim został Jokerem z Oscarem w ręku, fantastycznie wcielił się w rolę zagubionego pisarza, który zakochał się w głosie z systemu operacyjnego. Głos należy do Scarlett Johansson, więc w sumie nie ma się co aż tak dziwić. Cudowne love story pomieszane z science fiction. Przenikanie się świata realnego i wirtualnego z prawdziwie poetycką finezją. I piosenka, która na długo zostaje w głowie „The moon song”. (film dostępny on-line na platformie player.pl)

Wilk z Wall Street reż. Martin Scorsese (2013)

Filmowy rollercoaster, jazda bez trzymanki, w dodatku wyreżyserowana przez mistrza Scorsese. Boski Leonardo DiCaprio w życiowej formie. Życie Jordana Belforta, rekina finansowego z Wall Street, zaczyna się komplikować gdy jego działaniem zaczyna się interesować FBI. Kilka scen z tego filmu zapamiętacie na zawsze. Zresztą już teraz funkcjonują jako popularne gif-y czy memy. Sama przyjemność. (film dostępny on-line na platformie Netflix)

Whiplash reż. Damien Chazelle (2014)

Zanim Damien Chazelle nakręcił „La La Land”, dostał Oscara i stał się nową nadzieją Hollywood, nakręcił „Whiplash”. Film muzyczny, w którym głównym bohaterem jest sama muzyka. Andrew to zapalony perkusista, który marzy o wielkiej karierze. Dostaje się do konserwatorium muzycznego i trafia na nauczyciela z piekła rodem. Powiedzieć, że J.K.Simmons zagrał genialnie, to nic nie powiedzieć. Film nie tylko dla tych, którzy kochają jazz. (film dostępny on-line na platformie player.pl)

Manchester by the sea reż. Kenneth Lonergan (2016)

Po śmierci brata Lee (w tej roli Casey Affleck) dowiaduje się, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem (aktorskie odkrycie Lucas Hedges). Lee musi więc powrócić do swojego rodzinnego miasteczka, zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, które spowodowały, że rozstał się z żoną. Intymny, poruszający film. Oscary za doskonały scenariusz i Casey Afflecka w roli pierwszoplanowej. (film dostępny on-line na platformie chili.com)

Historia małżeńska reż. Noah Baumbach (2019)

Ten film oddaje hołd najbardziej niedocenionej grupie zawodowej w USA – prawnikom rozwodowym. A tak na poważnie – „Historia małżeńska” to współczesna „Sprawa Kramerów”. Fantastycznie napisane i zagrane kino, które w sposób do bólu prawdziwy przedstawia dylematy przed jakimi stają pary decydujące się na rozwód. To jest historia rozstania, ale także historia o miłości. Doskonały aktorski duet Scarlett Johanson i Adam Driver, a na drugim planie oscarowa Laura Dern. (film dostępny on-line na platformie Netflix)

Opracował: Marcin Wolniak

469 views