Film
Kultura

10 filmów europejskich do nadrobienia w czasie kwarantanny


Gdy z przymusu, bądź też ze zwykłego rozsądku, poddajemy się kwarantannie wolnego czasu do zagospodarowania mamy aż nadto. Jest to dobry moment, żeby nadrobić kulturalne zaległości – powrócić do stosu zakurzonych książek na półce, posłuchać płyt, które odkładaliśmy na później, czy też poszerzyć swoją filmową wiedzę oglądając najciekawsze filmowe tytuły. Telewizja pod tym względem ma dość ograniczoną ofertę. Często przypomina te same, zgrane do bólu tytuły, które widzieliśmy już niejeden raz. Zanim więc po raz 30-ty obejrzycie „Kogel Mogel”, albo po raz 40-ty wrócicie do przygód Kevina, który tak jak wy jest w domu przedstawiam wam listę 10-iu europejskich filmów, które każdy sensowny człowiek zobaczyć powinien. Z pomocą przychodzą tu serwisy streamingowe, gdzie legalnie, czasami bezpłatnie, bądź też za niewielką opłatą, możemy zobaczyć poniższe tytuły.

Porozmawiaj z nią reż. Pedro Almodovar (2002) Hiszpania

Geniusz hiszpańskiego kina Pedro Almodovar w doskonałej formie. Historia dwóch mężczyzn czuwających przy szpitalnych łóżkach swoich ukochanych, które zapadły w śpiączkę. Nagrodzony Oscarem za scenariusz Almodovar tworzy na ekranie filmową mozaikę wypełnioną pasją, przyjaźnią, ludzką bezsilnością i wiarą w miłość. (film dostępny online na ipla.tv)

Good bye Lenin! reż. Wolfgang Becker (2003) Niemcy

Doskonała i ciepła komedia z Danielem Bruhlem w roli Alexa. Matka Alexa doznaje szoku gdy upada mur berliński, a świat dotychczas jej znany rozpada się na kawałki. Syn, w trosce o zdrowie matki, postanawia utrzymywać ją w przekonaniu, że komunizm wcale się nie skończył. Film otrzymał 6 Europejskich Nagród Filmowych, a także Cezara i nominację do Złotego Globu. (film dostępny online na vod.tvp.pl)

Wielkie piękno reż. Paolo Sorrentino (2013) Włochy

U Sorrentino sacrum się miesza z profanum, a ludzka brzydota pokazana jest na tle wiecznego miasta, pełnego sztuki i piękna – Rzymu. Film to historia podstarzałego dziennikarza, który przemierza rzymskie uliczki w poszukiwaniu piękna, dawnych podniet i sensu życia. Długo nie będziecie mogli uwolnić się od tego obrazu. (film dostępny online na HBO GO – 7 dni bezpłatnie na próbę)

Elle reż. Paul Verhoeven (2016) Francja/Niemcy

Isabelle Huppert, jedna z najjaśniejszych gwiazd francuskiego kina, w doskonałej kreacji, za którą otrzymała Złoty Glob i nominację do Oscara. Michele (w tej roli Huppert) to twarda szefowa w firmie z grami video. Jest bezkompromisowa w życiu zawodowym oraz prywatnym. Wszystko odmienia włamanie, podczas którego zostaje brutalnie zaatakowana. Gdy dowiaduje się kto był sprawcą rozpoczyna się pokręcona i perwersyjna gra. Niezwykły miks thrillera z czarną komedią. (film dostępny online na chili.pl)

Syn Szawła reż. Laszlo Nemes (2015) Węgry

Wydaje się, że w tematyce holocaustu, obozów koncentracyjnych i II wojny światowej widzieliśmy już bardzo dużo. Ten film zmienia to myślenie. Poruszająca historia Sonderkommando z Auschwitz, który wbrew obozowym rygorom chce godnie pochować chłopca, w którym rozpoznaje swojego syna. Film pokazuje obozowe życie bez upiększeń, w najbardziej przerażający sposób. Naturalizm ponad wszystko. Nie zapomnicie tego filmu. Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2016 roku (film dostępny online na HBO GO – 7 dni bezpłatnie na próbę).

Polowanie reż. Thomas Vinterberg (2012) Dania/Szwecja

Tematyka bardzo na czasie. Lucas (w tej roli Mads Mikkelsen) to nauczyciel z prowincji, który zostaje oskarżony o molestowanie seksualne przez swoją podopieczną. Za wszelką cenę próbuje udowodnić swoją niewinność, ale zderza się z nagonką lokalnej społeczności, która sama wydaje wyroki. Film, który zmusza do myślenia. Aktorska Złota Palma na festiwalu w Cannes dla Mikkelsena. (film dostępny online na player.pl)

Miłość reż. Michael Haneke (2012) Austria/Niemcy

Arcydzieło współczesnego kina. Poruszająca, pełna subtelności, kameralna historia o małżeństwie z 50-letnim stażem. Ich spokój zakłóca postępująca choroba kobiety. Na ekranie dwie legendy francuskiego kina – Emmanuele Riva oraz Jean-Louis Trintignant, a za kamerą mistrz z Austrii – Michael Haneke. (film dostępny online na vod.pl)

Tamte dni, tamte noce reż. Luca Guadagnino (2017) Francja/Włochy/USA

„Call me by your name” to nagrodzony Oscarem za scenariusz film na podstawie bestsellerowej powieści Andre Acimana. Twórcom udało się przenieść na ekran całe piękno prozy Acimana. Mało kto tak pisze o pożądaniu i o niewyrażonych uczuciach. W trakcie seansu przenosimy się gdzieś na piękne południe Włoch. Poznajemy nastoletniego Elio (Timothee Chalamet) oraz Oliviera (Armie Hammer), amerykańskiego studenta, który ma odbyć letni staż u ojca Elio. Letnie love story, które na zawsze odmienia życie bohaterów. Nie uwolnicie się długo od soundtracku. (film dostępny online na Netflix)

Faworyta reż. Jorgos Lantimos (2018) Irlandia/ Wielka Brytania

Grecki reżyser nakręcił przepyszną tragikomedię o angielskim dworze. Poznajemy schorowaną królową Annę (w tej roli nagrodzona Oscarem, fenomenalna Olivia Colman) oraz dwie damy dworu, które rywalizują o wpływy i pozycję na dworze. Prawdziwie kobiece kino, w dodatku sfilmowane w zachwycający sposób. Te zdjęcia, kostiumy, a przede wszystkim popis gry aktorskiej, uczyniły z „Faworyty” jeden z najważniejszych filmów ubiegłego sezonu nagród. (film dostępny online na player.pl)

Nimfomanka reż. Lars von Trier (2013) Dania (film dostępny online na vod.pl)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i obrazoburczych reżyserów w Europie – Lars von Trier. Ilość genialnych filmów jest podobna do ilości skandali, które wywołał. Nie inaczej jest z „Nimfomanką”. Nimfomanka (w tej roli Charlotte Gainsbourg) opowiada o swoich erotycznych przygodach mężczyźnie, który ją uratował. Film jest prawdziwym popisem wirtuozerii reżysera, w dodatku zaskakuje zabawną formą. (film dostępny online na vod.pl)

Opracował: Marcin Wolniak

491 views