Aktualności
Powiat brzeski

40 łóżek zakaźnych na milion ubezpieczonych


Decyzją Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka, w związku z rozwojem epidemii, normalna działalność szpitali w naszym regionie została znacznie ograniczona, a w 14 z nich zabiegi planowe wstrzymane do odwołania. Szpital powiatowy w Kędzierzynie – Koźlu będzie przeznaczony wyłącznie dla osób z chorobami zakaźnymi. Dotychczasowi pacjenci kędzierzyńskiego szpitala muszą zostać rozlokowani w innych placówkach naszego województwa.

W zależności od rozwoju sytuacji wojewoda podejmie decyzję, które szpitale wznowią operacje planowe. Stanie się to dopiero wtedy, gdy szpital w Kędzierzynie – Koźlu będzie gotowy na przyjęcie zakażonych wirusem pacjentów.

Na Opolszczyźnie obecnie jest 40 łóżek przeznaczonych dla pacjentów podejrzanych o zarażenie chorobami zakaźnymi (na ok. milion mieszkańców). Znajdują się one w Opolu i w Nysie. Specjalistów chorób zakaźnych też nie ma u nas za wielu. Kędzierzyński szpital będzie gotowy na przyjęcie 400 pacjentów. Kto będzie ich leczył?

Decyzją wojewody, każdy starosta musi przygotować na swoim terenie zabezpieczone wirusologicznie miejsce na kwarantannę 50 potencjalnych pacjentów oddziałów zakaźnych. Jednocześnie przedstawiciel władz rządowych w naszym województwie przeznaczył, aż cztery miliony (!!!) złotych na wsparcie tylko czterech !!! szpitali na naszym terenie. Reszta pozostaje na garnuszku samorządów lokalnych i skąpo finansującego świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Wobec rosnącego zagrożenia znajdą się one w katastrofalnej sytuacji finansowej.

Krzysztof Rachwalski

488 views