Aktualności
Historia
Sport

54 lata temu powstała Stal Brzeg


25 stycznia jest bardzo szczególnym dniem dla całej społeczności naszego klubu. To dokładnie tego dnia w 1967 roku do życia powołano Międzyzakładowy Klub Sportowy Stal Brzeg. Wszystko dzięki inicjatywie brzeskich zakładów metalowych: Fabryki Maszyn Rolniczych ‚Agromet’, Fabryki Silników Elektrycznych ‚Besel’ oraz Brzeskich Zakładów Przemysłowych. 

Na przestrzeni 54 lat klub przeżywał wzloty i upadki. Wyjątkowo dobrze radził sobie w latach 70., kiedy rywalizował w III lidze, a w sezonach 1973/74 i 1975/76 walczył nawet w barażach o II ligę! Raz jednak górą była Walka Makoszowy, a za drugim podejściem historyczny awans udało się już wywalczyć – niestety PZPN odebrał naszemu klubowi awans ze względu na występ nieuprawnionego zawodnika.

Okres tuż po przemianach ustrojowych, czyli lata 90. były dla Stali bardzo ciężkie. Pod względem sportowym zespół radził sobie całkiem udanie, grając w lidze międzywojewódzkiej, natomiast zupełnie inaczej wyglądało to ze strony organizacyjno-finansowej. W 1994 roku klub rozwiązał sekcję piłkarską, a rok później całkowicie zbankrutował. W tym samym roku powołano Brzeskie Towarzystwo Piłkarskie, na czele którego stanął Prezes Janusz Żebrowski. W ten sposób podjęto się trudnej i mozolnej próby odbudowywania piłki nożnej w Brzegu.

Mimo wielkiego wysiłku ze strony działaczy, którym przyszło funkcjonować w niełatwych warunkach, klub przez wiele lat tułał się po niższych ligach (od IV ligi do nawet A-klasy). Dużo radości i powodów do optymizmu dostarczały za to wyniki drużyn młodzieżowych. Juniorzy najpierw w 2004 roku (pod wodzą trenera Bartosza Kowalskiego), a później w 2011 (drużyna prowadzona przez Zbigniewa Marca) wygrywali Wojewódzką Ligę Juniorów, w wyniku czego rywalizowali później z Koroną Kielce czy Zagłębiem Lubin. Seniorzy w 2016 roku, po ponad 30 latach przerwy powrócili na szczebel wyjątkowo mocnej III ligi, w której grają do dziś. Trzy lata później wywalczyli również trofeum wojewódzkiego Pucharu Polski, 40 000 złotych i możliwość gry na centralnym szczeblu pucharowym.

Przez 54 lata klub dawał naszemu miastu wiele powodów do radości i dumy. Brzeski stadion odwiedziło mnóstwo kibiców. Dość powiedzieć, że w latach 70. na trybunach potrafiło zasiąść kilka tysięcy osób! Stal wychowała również kilku zawodników, którzy później rywalizowali w Ekstraklasie: Adam Bonia, Franciszek Rokitnicki, Zenon Trzonkowski, Marcin Nowacki czy Bartosz Białek. Zaszczytu gry w seniorskiej reprezentacji Polski jako jedyny dostąpił Marcin Nowacki.

Dziękujemy wszystkim piłkarzom, działaczom, trenerom, sponsorom i kibicom zaangażowanym w budowę bogatej historii brzeskiego klubu. Życzymy również, aby te najlepsze czasy dla Stali dopiero nadeszły!

Reklama
578 views