Aktualności
Podróże

60 lat koła PTTK nr 25 przy PKP w Brzegu


„Ludzie są jak wiatr – jedni lekko przechodzą przez życie – nic po nich nie pozostaje. A inni wieją, jak trzeba – tyle, żeby wszystko na czas mogło zakwitnąć i owocować. Po nich pozostaje piękno naszego świata”. Krystyna Siesicka

„Kolejowe” Koło PTTK nr 25 powstało we Wrocławiu, przy Wrocławskiej Dyrekcji PKP w 1960 roku. Kiedy część członków odchodziło na emeryturę (niektórzy wcześniejszą) w 1978 r. – z inicjatywy kol. Bronisława Buchowieckiego zostało utworzone brzeskie koło pn. „Koło PTTK nr 25 przy PKP w Brzegu – Oddział Zasilania Elektroenergetycznego”.

Pierwszym prezesem tego koła został Bronisław Buchowiecki – w późniejszych latach wielokrotnie wybierany na tę funkcję przez koleżanki i kolegów, ponieważ był ogólnie lubiany jako świetny organizator i dobry kolega. Dzięki niemu zwiedziliśmy wiele polskich miast, takich jak m.in. Kraków, Zakopane, Gdańsk, Warszwa i wiele innych.

Organizował mnóstwo różnorodnych imprez, które znakomicie integrowały członków, zapewniały im poczucie bezpieczeństwa oraz dostarczały dużo radości i satysfakcji. Jednak największym powodzeniem cieszyły się wczasy wagonowe w nadmorskich miejscowościach – chętnych nigdy nie brakowało! Nie zabrakło też wyjazdów zagranicznych do Lwowa, Budapesztu, Pragi czy Czerniowiec.

 Potrafił zorganizować zawody wędkarskie, jesienią grzybobranie, ale największym sentymentem darzył coroczne turnieje szachowe, które na stałe wpisały się w historię koła kolejowego i odbywają się do dzisiaj. 

W czasie wypraw, rajdów i wycieczek pokazywał nam atrakcje turystyczne, ale w czasach kryzysu potrafił również znaleźć sklep z „atrakcyjnymi” towarami. Otrzymał wiele wyróżnień i dyplomów – najbardziej jednak cenił sobie Złotą Honorową Odznakę PTTK. Po prostu Bronisław Buchowiecki „wiał jak trzeba”. 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Wilhelminy Urbańskiej – obecnej prezes Koła PTTK nr 25 przy PKP w Brzegu

Reklama
252 views