Aktualności

77. rocznica utworzenia 1. Brzeskiego Pułku Saperów


W piątek (30 lipca) odbyły się uroczyste obchody święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Brzeski garnizon uczcił w ten sposób 77-lecie swojego istnienia. Uroczystość była okazją do wspólnego spotkania żołnierzy, pracowników cywilnych, weteranów, byłych dowódców oraz samorządowców. 

Gościem specjalnym święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów był Minister Obrony Narodowej – Marcin Ociepa

To właśnie Minister Obrony Narodowej przyjął meldunek od dowódcy uroczystości mjr. Sławomira Marcinka, co zainaugurowało uroczysty apel na Placu Polonii Amerykańskiej. W trakcie jego trwania wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom. Natomiast dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu płk Grzegorz Oskroba, podczas swojego przemówienia, przypomniał niezwykle bogatą historię brzeskiej jednostki, która pojawiła się w naszym mieście 1 sierpnia 1946 roku. Życzenia dalszych sukcesów dla prowadzonej przez niego jednostki złożyli na jego ręce m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz i Członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza.  

Zwieńczeniem uroczystego apelu była defilada oddziałów 1. Brzeskiego Pułku Saperów przez centrum miasta, a towarzyszyła im Orkiestra Wojskowa z Żagania. 

Następnie mieszkańcy Brzegu mieli możliwość zobaczenia nowoczesnego sprzętu wojskowego (m.in. wykrywacze min, pojazdy do ich neutralizacji, czy specjalne skafandry ochronne, używane podczas pracy z materiałami wybuchowymi). 

Przypomnijmy również, że w 2020 roku huczne obchody uniemożliwiła pandemia COVID-19. 

Inauguracja fontanny „Grupa Trytona” w ogrodzie Klubu Wojskowego w Brzegu

Tegoroczne obchody połączono z inauguracją fontanny „Grupa Trytona”, która stanęła w ogrodzie Klubu Wojskowego w Brzegu. Tym samym rzeźba pochodząca z 1895 roku, której autorką była Eva Angelika von Löbbecke, odnalazła swój nowy dom (wcześniej przez wiele lat przechowywana była na dziedzińcu brzeskiego Zamku Piastów Śląskich. 

Punktem kulminacyjnym wydarzenia w ogrodzie brzeskiego Klubu Wojskowego było uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, były dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów płk Marek Golan oraz komandor Ireneusz Kukowski. Następnie można było oficjalnie uruchomić fontannę, czemu towarzyszyły występy wokalne zespołu „Inwencja” z Klubu Wojskowego w Brzegu.