Aktualności

Kopice – Historia utraconego piękna


Kopice – Historia utraconego piękna

W ostatnią niedzielę lutego (28.02) w Kopicach odbyła się przedpremiera książki „Kopice – Historia utraconego piękna”. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane na terenie tamtejszej parafii. Zainteresowani mogli nabyć swój egzemplarz książki, która jest bardzo ciekawą propozycją dla miłośników historii Kopic, jak również osób zafascynowanych dziejami „Pałacu na wodzie” i jego dawnych właścicieli – rodu Schaffgotschów.

- To nie jest historia samego pałacu, ale przede wszystkim ludzi, którzy tutaj żyli i tworzyli. Jest to materiał, który pozwala pokazać, jak ważnym ośrodkiem kulturowym, innowacyjnym, zarządczym były Kopice przed wiekami. W książce zawarta została historia nieznana, której nie da wyczytać się w Internecie. Są w niej również zdjęcia rodziny Schaffgotschów przedstawiające złote gody, pochodzące ze zbiorów należących do parafii w Kopicach – wyjaśnia Maciej Mischok, redaktor książki.

Książka została podzielona na cztery części. Pierwsza obejmuje najwcześniejsze wzmianki i materiały do 1910 roku, czyli momentu śmierci hrabiny Joanny Schaffgotsch, nazywanej „górnośląskim Kopciuszkiem”. Druga część opisuje wydarzenia do 1945 roku. Trzecia do 1956, czyli podpalenia pałacu i jego zniszczenia. Ostatnia część obejmuje lata od 2007 do czasów obecnych, czyli okres, w którym część pasjonatów zajęła się renowacją mauzoleum rodu Schaffgotsch przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

- W książce jest 385 zdjęć, wybranych z 800 możliwych materiałów. Prace nad nią, to jest tak naprawdę cały dorobek mojego życia, ponad 35 lat poszukiwania informacji. Jednej rzeczy bardzo żałuję, że nie udało się mi dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze żyli w latach 90, a mogli przekazać wiele ciekawych informacji o powojennych losach Kopic – dodaje Mischok.

Warto dodać, że autorzy książki postanowili w całości przekazać honorarium autorskie na dalsze prace renowacyjne Mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach oraz figury św. Jadwigi, która ma zostać umieszczona w jego wnętrzach.

Sama książka oprócz bogatej treści może również urzec jakością wydania. Jej koszt to 100 zł, a środki ze sprzedaży zostaną przekazane na szczytny cel. Publikacja jest możliwa do nabycia w parafii w Kopicach po wcześniejszej rezerwacji. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.mauzoleumkopice.pl.

115 views