Aktualności

Mauzoleum w Kopicach z kolejną dotacją


Mauzoleum w Kopicach z kolejną dotacją

Mauzoleum w Kopicach otrzymało kolejną dotację na renowację. Została ona wprawdzie przyznana już w grudniu zeszłego roku, ale w czwartek (04.03) umowa na kwotę 229.000,00 zł została podpisana przez wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcę i proboszcza miejscowej parafii ks. Jarosława Szeląga.

- 4 marca podpisana została umowa partnerska z Wicemarszałkiem Województwa Opolskiego na dokończenie prac przy renowacji mauzoleum. Kolejne prace konserwatorskie, jakim zostanie poddane mauzoleum, będą dotyczyły ołtarza pamięci dawnych mieszkańców Kopic i pobliskich Więcmierzyc. Powinny one wystartować po zakończonym przetargu – wyjaśnia Maciej Mischok, jeden ze społeczników działających przy renowacji zabytku.

Prace będą polegały na uzupełnieniu ubytków, które pamiętają jeszcze wydarzenia z 1945 r. Ponadto poddane renowacji zostaną zręby powstałe na piaskowcu, uszkodzone podczas działań wojennych.

Jest to kolejna dotacja pozwalająca na ratowanie mauzoleum. W poprzednich latach społecznicy pozyskali na ten cel m.in. 50.000,00 zł od Gminy Grodków, 17.000,00 od Marszałka Województwa Opolskiego oraz 650.000,00 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reszta funduszy pochodzi ze środków przekazanych przez parafian i działań prowadzonych przez społeczników.

Pozyskane wcześniej fundusze pozwoliły na wyremontowanie dachu i schodów oraz osuszenie ścian nośnych.

115 views