Aktualności

Nowoczesna i niezwykle kosztowna terapia jedyną nadzieją 14-letniej Marty


Nowoczesna i niezwykle kosztowna terapia jedyną nadzieją 14-letniej Marty

Marta Zakowicz, 14-letnia wojowniczka z Brzegu, od pół roku walczy z niezwykle ciężkim rywalem, jakim jest ostra białaczka limfoblastyczna. Chemioterapia, dwa kosztowne leki i przeszczep szpiku nie pozwoliły ostatecznie rozprawić się z chorobą. Dziewczyna nie poddaje się jednak i chce żyć!

Jej ostatnią nadzieją jest nowoczesna i bardzo kosztowna terapia CAR-T, z której skorzystała już czwórka dzieci z nawracającą, oporną białaczką. Komórki Marty trafią do laboratorium w Szwajcarii, gdzie zostaną specjalnie przeprogramowane i z powrotem podane dziewczynce. Niestety, koszt terapii to prawie 1,5 miliona złotych, co przerasta możliwości rodziny. Potrzebna jest zatem nasza pomoc!

Choroba uderzyła znienacka…

Do sierpnia 2020 roku 13-letnia wówczas Marta Zakowicz żyła tak jak każda dziewczynka w jej wieku. Pełna energii, rzadko chorująca, była okazem zdrowia. Nic nie zwiastowało nadchodzącego dramatu. Nadszedł, wspominany wcześniej, sierpień minionego roku. Marta nagle przygasła, czuła się bardzo zmęczona, była blada i mocno osłabiona.

Pewnego dnia, podczas pobytu w szkole (Marta jest uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu), dziewczynka straciła przytomność. Błyskawicznie zjawiła się po nią mama, która zawiozła Martę do lekarza pierwszego kontaktu. Pediatra, po szczegółowym przebadaniu nastolatki, zlecił wykonanie podstawowych badań krwi, które niestety okazały się bardzo złe i zaniepokoiły lekarza. Okazało się, że dziewczynka ma niezwykle niski poziom płytek krwi, wobec czego skierowano ją do wrocławskiego „Przylądka Nadziei”. Tam została dokładnie zbadana, a rodzina usłyszała druzgocącą informację. Mamy do czynienia z ostrą białaczką limfoblastyczną…

Po usłyszeniu druzgocącej wiadomości trzeba się było otrząsnąć i rozpocząć nierówną walkę

Po diagnozie postawionej w „Przylądku Nadziei” Marta rozpoczęła intensywną chemioterapię. Miała również przetaczaną krew oraz punkcję.

- Córk

ędziła w łóżku z uwagi na częste kroplówki, przetaczanie krwi i związane z tym osłabienie organizmu – mówi nam mama dziewczynki, Pani Barbara Zakowicz.

14-latka ma za sobą kilka cykli chemioterapii, które niestety nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Lekarze i rodzina liczyli, że dziewczynka dobrze zareaguje na chemioterapię, ale niestety poprawy nie było widać. Medycy zdecydowali, że najlepszym rozwiązaniem będzie podanie drogiego leku, a następnie przeszczep szpiku.

Stało się to, czego wszyscy się obawiali – lek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, podjęto więc decyzję o przeszczepie. Dawcę szpiku dla Marty szybko udało się znaleźć i już 25 czerwca 2020 roku przeprowadzono przeszczep.

Marta na własnej skórze przekonała się, czym jest koszmar onkologicznego piekła. Musiała zmierzyć się z powikłaniami po przeszczepie, osteoporozą i zapaleniem kości. Była bardzo osłabiona i nie mogła chwilowo chodzić, ale nie poddała się i powoli wracała do zdrowia. 14-latka z każdym dniem nabierała siły, wyniki ulegały poprawie, więc mogła opuścić szpital i wreszcie zobaczyć swoją malutką siostrzyczkę – Julię. To właśnie młodsza siostra mobilizowała Martę do walki przez cały jej pobyt w szpitalu.

Po powrocie ze szpitala wydawało się, że najgorsze już za Martą

Co prawda 14-latka mogła poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim, ale ciężko pracowała podczas domowych rehabilitacji, by w końcu stanąć o własnych siłach. Marta wciąż była osłabiona i dla bezpieczeństwa nie wychodziła z domu, ponownie zaczęła jednak oddawać się swoim pasjom, a także nadrabiać zaległości w nauce. Opiekowała się siostrzyczką, tworzyła rysunki i nawet nagrała piosenkę o swojej walce z chorobą.

W październiku 2020 roku Marcie zaczął doskwierać ból w kostce. Nikogo to nie martwiło, ponieważ wydawało się, że to zwykłe nadwyrężenie, którego nabawiła się w trakcie ćwiczeń z rehabilitantką. Niepokój pojawił si

ę dopiero wtedy, gdy Martę zaczęło dodatkowo boleć kolano. Któregoś dnia ból był tak silny, że mama dziewczynki musiała wezwać pogotowie. Wkrótce ból pojawił się także w łokciu i z każdym dniem narastał. Martę ponownie czekała szczegółowa diagnostyka. W styczniu br. wróciła do „Przylądka Nadziei”. Lekarze wykonali jej szereg badań, m.in. punkcję lędźwiową, biopsję szpiku i scyntygrafię kości. Wyniki okazały się druzgocące… Badania wykazały obecność komórek nowotworowych w szpiku Marty.

- Na razie namnażanie komórek rakowych hamują leukocyty dawcy szpiku, ale rak wrócił i ponownie musimy mu stawić czoła – mówi mama 14-latki.

Ostatnia nadzieja w nowoczesnej i niezwykle kosztownej terapii CAR-T, ale potrzebna jest pomoc, także Twoja!

Choroba nie zareagowała na żadne dotychczasowe metody leczenia. Ostatnią szansę na powrót do zdrowia i normalnego życia daje terapia CAR-T, z której skorzystała już czwórka innych dzieci z nawracającą, oporną białaczką.

W ramach wspomnianej terapii komórki Marty trafią do laboratorium w Szwajcarii, gdzie następnie zostaną specjalnie przeprogramowane i ponownie podane dziewczynce. Niestety koszty terapii są astronomiczne, bo wynoszą prawie 1,5 miliona złotych.

To znacznie przerasta możliwości rodziny, która jest zmuszona prosić nas wszystkich o pomoc. Prosi o nią także Marta, która jak sama mówi – chce żyć!

Każde wsparcie jest teraz na wagę złota. Pomagać można poprzez wpłacenie nawet symbolicznej złotówki, wzięcie udziału w licytacjach na charytatywnej grupie facebookowej na rzecz Marty i udostępnienie zbiórki.

Prosimy o wsparcie dziewczynki w tej nierównej walce z chorobą i czasem. Nie pozwólmy jej przegrać. Bądźmy jak przysłowiowy szósty zawodnik w koszykówce, czy też dwunasty w piłce nożnej, który niesie swoją ukochaną drużynę i pozwala jej na sprawienie sporych niespodzianek w rywalizacji z faworyzowanymi rywalami.

Sprawmy wspólnie z Martą, w jej nierównym pojedynku, tę najważniejszą niespodziankę i pozwólmy jej wrócić do normalnego, szczęśliwego życia, na które zasługuje!

Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/zycie-marty?fbclid=IwAR2pmKeUcaEsWfkk2qvAFmij8rdXYobsQJ6CT1svZ_Rg084bfEKTPXlYpNU

Link do grupy z licytacjami charytatywnymi: https://www.facebook.com/groups/598431987604549

Spot Uratujmy Martę od Przylądka Nadziei: https://www.youtube.com/watch?v=30EVGv4z5bc&feature=emb_title

Tomasz Kubiak

115 views