Aktualności

O ekologii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6


O ekologii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6

Jak skutecznie uczyć ekologii, wzbogacając ofertę szkoły? Jak uzyskać efekty satysfakcjonujące zarówno wykonawców, jak i uczestników działań? O tym wiedzą doskonale nauczyciele i przyjaciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu.

To ich współpraca zaowocowała powstaniem niezwykłego projektu pn.: „Co daje nam drzewo?”, w którego inauguracji uczestniczyli 5 marca 2021 roku: Janusz Bańkowski, dyrektor brzeskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej; Bartłomiej Kastelik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg; Tomasz Fronckiewicz, brzeski fotograf, projektant, plastyk oraz miłośnik przyrody i spraw ekologii, oraz oczywiście gospodarz obiektu, dyrektor placówki Anna Krokosz.

Wszystko zaczęło się od poszukiwania pomysłu na odnowienie tzw. „szkolnego skrzyżowania”, tj. miejsca, w którym łączą się cztery szkolne budynki. Rozmowy z nauczycielami zaprocentowały narodzinami pomysłu, by odnowić naścienny obraz pt. „Dziewczynka z gołębiem”. Poszukując jego autora, udało się nam dotrzeć do Tomasza Fronckiewicza, byłego ucznia Szóstki, który z zapałem podjął się dzieła rewitalizacji malowidła. W trakcie prowadzonych prac zrodził się pomysł, by dużą powierzchnię ścian wykorzystać także do celów edukacyjnych. Tomasz Fronckiewicz nawiązał współpracę z dyrektorem brzeskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, który zaproponował zrealizowanie projektu pod nazwą „Co daje nam drzewo?”, a także zaoferował pomoc przy pozyskaniu sponsorów, którzy sfinansowaliby stworzenie niezwykłego naściennego obrazu. Głównym sponsorem zostało Polskie Towarzystwo Leśne, stowarzyszenie wspierające rozwój nauk leśnych od blisko 140 lat.

Efekt współpracy wyżej wymienionych cieszy oczy uczniów PSP nr 6. Udało się bowiem zrealizować przepiękny kolorystycznie i wartościowy edukacyjnie projekt wg. pomysłu i wykonania Tomasza Fronckiewicza. Naścienny obraz uświadamia uczniom, jaka jest rola drzew w życiu człowieka, propaguje ideę wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, a także skłania do refleksji, jak wyglądałoby nasze życie bez drzew wokół nas.

Inauguracja projektu zaowocowała również pojawieniem się propozycji zorganizowania w placówce konkursu plastycznego „Obieg wody w przyrodzie” z nagrodami ufundowanymi przez dyrektora brzeskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Brzeg. Przewidziana jest wystawa najlepszych prac, które zostaną zaprezentowane uczniom w pobliżu muralu.

Spotkanie dyrektor szkoły z przedstawicielami instytucji wspierających edukację zaprocentowało także promocją projektu „Zanocuj w lesie”, który aktualnie opracowywany jest przez Nadleśnictwo Brzeg, a wejdzie w życie 30 kwietnia 2021 r. Jego realizacja wiąże się wytyczeniem na obszarze nadleśnictwa dwóch kompleksów leśnych, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” i bez udogodnień, pasjonaci surwiwalu oraz bushcraftu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Przy tej okazji nasi goście zarekomendowali pobranie z Banku Danych o Lasach (https://www.bdl.lasy.gov.pl/) aplikacji umożliwiającej sprawne poruszanie się po lasach, jak i uzyskanie dużej ilości informacji na ich temat. Jesteśmy przekonani, że dzięki treściom przybliżonym za pomocą przestronnych technik plastycznych, atrakcyjnym konkursom i prelekcjom uda się nam rozbudzić wśród uczniów zainteresowanie przyrodą i wykształcić w nich postawy proekologiczne. Dziękujemy przyjaciołom szkoły za ich wydatny wkład w realizację tego przedsięwzięcia.

Dorota Wyrzykowska

115 views