Aktualności

Pierwszy etap projektu „Kultura u Seniora” za nami


Pierwszy etap projektu „Kultura u Seniora” za nami

Zakończył się pierwszy etap projektu pn. „Kultura u Seniora”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy i współfinansowanym przez Fundację PZU.

Pierwszym zadaniem dla mieszkańców gminy Lubsza biorących udział we wspomnianym projekcie było wykonanie kartki wielkanocnej. Przypomnijmy, że w przedsięwzięciu bierze udział pięćdziesięcioro seniorów z Szydłowic, Błot, Dobrzynia, Czepielowic i Lubszy. Do czerwca br. z otrzymanych materiałów plastycznych wykonują oni określone prace.

W pierwszym etapie należało przygotować kartkę wielkanocną. Zadanie tak spodobało się uczestnikom projektu, że wielu z nich wykonało nie jedną, a więcej kartek. Jak się okazało, wszystkie prace (łącznie 91) są różnorodne i bardzo piękne. Teraz, w kolejnym etapie, seniorzy tworzą kwiaty z krepiny. Wraz z materiałami plastycznymi otrzymali także stosowną instrukcję dotyczącą wykonania zadania.

Przypomnijmy, że założeniem projektu jest urozmaicenie czasu wolnego, który z racji pandemii seniorzy spędzają w domach, a także przeciwdziałanie ich samotności i braku zajęć dodatkowych. Swoje prace seniorzy fotografują i przesyłają do GOK-u mailem. Jeżeli któraś ze starszych osób nie korzysta z internetu, może o pomoc poprosić młodszych członków rodziny, np. wnuczęta, a przy okazji zapoznać się z funkcjonowaniem sieci internetowej. Taka współpraca seniorów z młodymi ludźmi to również jedno z założeń całego przedsięwzięcia.

Projekt „Kultura u Seniora”, którego całkowita wartość wynosi 12,5 tysiąca zł, potrwa do sierpnia 2021 r. Na zakończenie każdy z uczestników otrzyma upominek. Jeżeli restrykcje związane z pandemią koronawirusa to umożliwią, przewidziane jest także uroczyste podsumowanie projektu, podczas wspólnego spotkania uczestników.

Tomasz Kubiak

115 views