Aktualności

Posprzątali porzucone śmieci na Kruszyńskiej


Posprzątali porzucone śmieci na Kruszyńskiej

W sobotę (13 marca) Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego zorganizowało akcję, w ramach której lokalni społecznicy, mieszkańcy gmin Brzeg oraz Skarbimierz, posprzątali śmietnisko na polach przy ul. Kruszyńskiej. Takich miejsc w naszym powiecie jest niestety znacznie więcej i tu pojawiają się pytania: dlaczego w tej kwestii system zawodzi oraz co zrobić, żeby śmieciowi przestępcy byli pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny?

Odpady bytowe, zepsute lodówki, stare opony, części samochodowe…

7-osobowa grupa lokalnych społeczników spotkała się punktualnie o godzinie 12:30, aby uprzątnąć porzucone śmieci na polach przy ul. Kruszyńskiej, dosłownie kilkadziesiąt metrów od Odry. Ilość odpadów, jakie zastali na miejscu, zdecydowanie ich zszokowała… Znaleźć można było praktycznie wszystko: odpady bytowe, zepsute lodówki, stare meble, opony, części samochodowe, czy też odpady budowlane zawinięte w dywany.

Jak powiedzieli społecznicy: To straszne jak bezmyślni potrafią być ludzie... Nie wiemy, jak można wyrzucać śmieci, w tym gabaryty takie jak np. lodówki na terenach zieleni, nieopodal rzeki... System w tej kwestii nie działa zupełnie i należy coś z tym zrobić.

Mieszkańcom podczas sprzątania, wśród śmieci, udało się szczęśliwie natrafić na przesyłkę od jednej z firm kurierskich z dokładnym adresem, danymi osobowymi, a nawet numerem telefonu jednej z mieszkanek Brzegu.

- Nie pozdrawiamy Pani Patrycji z ulicy Szkolnej w Brzegu, której opakowania po przesyłkach z DPD były wśród śmieci, osobom takim jak Pani powinno być zwyczajnie wstyd, a gwarantujemy, że sprawa zostanie zgłoszona także odpowiednim służbom, które mamy nadzieję ukarają Panią dla przykładu i ku przestrodze dla innych – dodają uczestnicy akcji.

Śmieci było na tyle dużo (co zobaczyć można na zdjęciach), że Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego planuje ponowną akcję sprzątania na tych terenach, tuż po świętach wielkanocnych. Warto zatem już teraz śledzić fanpage stowarzyszenia: https://www.facebook.com/razemdlapowiatubrzeskiego aby wesprzeć jego członków w tej mozolnej pracy, wykonywanej przecież dla nas wszystkich, bo Ziemia jest naszą wspólną planetą, naszym domem.

Takich miejsc w naszym powiecie jest niestety znacznie więcej…

Niestety to nie jest jedyne miejsce w naszym powiecie, w którym porzucane są śmieci, jest ich znacznie więcej. Tu pojawiają się pytania: dlaczego w tej kwestii system zawodzi oraz co zrobić, żeby śmieciowi przestępcy byli pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny?

Chyba jedynym sprawdzonym pomysłem jest montowanie fotopułapek na drzewach, żeby złapać przestępców na gorącym uczynku. W innym przypadku pozostaje liczyć na łut szczęścia, że wśród takich śmietnisk uda się natrafić na jakieś dokumenty osób, które podrzuciły odpady i wówczas pociągnąć je do odpowiedzialności.

Tak czy inaczej, jest to niezwykle poważny problem, któremu należy się przyjrzeć z bliska i spróbować jakoś zapobiec kolejnym tego typu sytuacjom. To już zadanie dla lokalnych władz, a tymczasem za wywóz odpadów zapłacimy my wszyscy.

Tomasz Kubiak

115 views