Aktualności

Ktoś podszywa się pod szpital i wystawia lewe zaświadczenia. W obiegu pojawiły się fałszywe dokumenty


Ktoś podszywa się pod szpital i wystawia lewe zaświadczenia. W obiegu pojawiły się fałszywe dokumenty

Logotypy BCM-u, pieczątki oraz potwierdzenie negatywnego testu na COVID-19 – tak wyglądają podrobione zaświadczenia, które rzekomo są wydawane przez pracowników brzeskiego szpitala. O sprawie w specjalnym komunikacie informuje już nie tylko lecznica, ale także starostwo. Sprawa ma trafić do prokuratury.

„W związku z wykryciem, iż nieustalona grupa osób wydaje w imieniu Brzeskiego Centrum Medycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzegu certyfikaty dot. wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 (w języku polskim oraz angielskim) informujemy, iż Brzeskie Centrum Medyczne Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzegu nie wystawia tego typu certyfikatów. BCM wykonuje jedynie zlecone przez NFZ badania na obecność wirusa i nie wykonuje badań komercyjnych. W przypadku otrzymania przez Państwa takiego dokumentu z logiem i danymi naszego szpitala należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.” – to oficjalny komunikat, który pojawił się na stronie Powiatu Brzeskiego.

Sprawę komentuje również dyrekcja szpitala.

- Nie wystawiamy takich zaświadczeń, tym bardziej w obcych językach. Ktoś posługuje się naszym logiem i pieczątkami. Dlatego informujemy o tym organy ścigania. Dziś w dobie wszechobecnej cyfryzacji, takie dokumenty można niestety można podrabiać. Przypomnę, że takie zaświadczenie można wydrukować z internetowego konta pacjenta. Jeszcze raz z całą stanowczością podkreślam, że nasz szpital takich certyfikatów nie wystawia – wyjaśnia Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

Niewykluczone, że pewna osoba lub grupa próbuje zarabiać na takich zaświadczeniach. Komercyjne testy na koronawirusa dziś kosztują nawet kilkaset złotych. W nielegalnym obiegu podrobione certyfikaty są zdecydowanie tańsze. Sprawą mają zająć się organy ścigania. Do tematu będziemy wracać.

115 views