Aktualności

V Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej za nami


V Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej za nami

W piątek (12 lutego) o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BCK odbył się uroczysty finisaż wystawy fotografii otworkowej. Zebrała się na nim grupa miłośników fotografii, wśród których byli również autorzy prezentowanych na wystawie prac – w tym także stali bywalcy tego typu wydarzeń. Pierwsze miejsce w grupie juniorów zajął Michał Uruski, zwycięzca poprzedniego konkursu. Na finisaż przyjechał z mamą, której praca również znalazła się na wystawie.

Od ubiegłego roku nie udało nam się otworzyć pokonkursowej wystawy fotografii otworkowej, ale udało nam się ją uroczyście zakończyć – mówi Roman Baran, kurator wystawy. To był ostatni dzwonek, bo.niebawem ruszamy z przygotowaniami do kolejnej edycji festiwalu. Wkrótce ogłosimy konkurs na rok 2021 i mam nadzieję, że uda nam się zorganizować go normalnie.

Sama fotografia otworkowa daje niesamowitą satysfakcję w trakcie jej tworzenia. Z jednej strony mamy bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądał obraz, a z drugiej strony trudno dokładnie przewidzieć finalny efekt. Nawet jeżeli zbudujemy aparat według ścisłych wytycznych, to zawsze jakiś nieprzewidziany czynnik może zaskoczyć. Przy okazji łatwiej jest zrozumieć pewne zjawiska zachodzące fotografii w ogóle. Ja często korzystam z techniki fotografii otworkowej, tłumacząc adeptom fotografii głębię ostrości, samą, ostrość, budowę aparatu, czas naświetlania itp.

Na wystawie znalazły się prace laureatów konkursu 5.BFFO: Yuliia Belska (Ukraina), Joanna Borowiec, Justyna Dąda, Adolfo Garcia (Argentyna), Jolanta Herman, Natalia Knycz, Marcin Lilla – II miejsce, Dariusz Marszałek – kategoria Junior, Jeff McConnell (USA) – III miejsce, Fabricio Medina (Ekwador), Jana Niedźwiedzka – kategoria Junior, Ilona Niewiadomska, Patrycja Palej – kategoria Junior, Zofia Palus – kategoria Junior, Diana Pankova (Białoruś), Jakub Pietrzyk, Ryszard Poprawski, Mirosław Radomski, Radosław Roguś, Vadim Šamkov (Litwa), Luciana Santos (Brazylia), Grzegorz Sidorowicz, Aleksandra Stecuła – kategoria Junior, Krzysztof Szlapa, Robert Toczewski, Piotr Trzmielewski – I miejsce, Monika Uruska, Michał Uruski – I miejsce w kategorii Junior, Rima Virbauskaite (Litwa) i René Vonk (Holandia).

W ubiegłorocznej edycji konkursu prace oceniło Jury w składzie: Marek Poźniak, Michalina Hendrys i Tomasz Kowalczyk, Kuratorem wystawy był Roman Baran.

Przyznaję, wystawa wywarła na mnie duże wrażenie, pomimo że technika wydaje się bardzo archaiczna. Zachęcam wszystkich pasjonatów fotografii do wzięcia udziału w 6.BFFO 2021.

Janusz Pasieczny

115 views