Aktualności

A może studia językowe w Nysie? Dyplom atrakcyjnych studiów wyższych i liczne stypendia.


Lato w pełni. Czas wypoczynku. Ale nie wszyscy mogą się już wyluzować. Maturzyści właśnie czekają na wyniki egzaminów i być może zadają sobie pytanie, gdzie tu iść na studia. 

Czy warto iść np. na studia językowe? No bo co to da? W telefonach mamy tłumacza, angielski znamy ze szkoły, przynajmniej na poziomie komunikatywnym, więc za granicą się dogadamy. Ale jeśli czyjąś pasją są języki, to może warto pomyśleć czy ze swojej pasji nie uczynić zawodu? Bowiem absolwenci studiów językowych są na rynku pracy rozchwytywani. Zwłaszcza, jeśli oprócz angielskiego znają biegle jeszcze inny język. Przede wszystkim niemiecki.

Branża tłumaczeniowa to rynek, który bardzo dynamicznie się rozwija. Według ostatnich badań Common Sense Advisory światowy rynek tłumaczeń wart jest 40 miliardów dolarów. Język angielski a w szczególności właśnie język naszego największego partnera gospodarczego – Niemiec, a także blisko gospodarczo powiązanej z Polską Austrii – to idealna inwestycja zawodowa nie tylko dla tegorocznych maturzystów.  

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku
i kandydatów: Osoby pracujące mogą teraz studiować na bezpłatnych studiach weekendowo-popołudniowych. Studia filologiczne w naszej Uczelni to studia o profilu praktycznym, dające realne narzędzia do wykonywania zawodu czy to tłumacza,  czy nauczyciela. Umożliwia to zarówno infrastruktura jak i wykwalifikowana kadra oraz program studiów, w którym nacisk kładzie się właśnie na umiejętności praktyczne. 

Foto: PWSZ w Nysie

Wyposażenie uczelni stanowią laboratoria językowe, profesjonalne programy wspomagające tłumaczenie i kabiny do tłumaczeń symultanicznych. Kadra to tłumacze przysięgli i tłumacze literatury o rozpoznawalnym dorobku oraz czynni nauczyciele. A program studiów zakłada zajęcia warsztatowe, także z ludźmi ze środowiska biznesowego czy … teatralnego. 

Zajęcia te pozwalają na lepsze rozeznanie na rynku pracy i rozwijanie kompetencji, chociażby tych związanych z wystąpieniami publicznymi. A co z umiejętnościami językowymi? Studia
na germanistyce w Nysie skierowane są zarówno do osób znających doskonale język niemiecki i pragnących te umiejętności doskonalić, jak i osób, które do tej pory nie miały sposobności, żeby się niemieckiego nauczyć. 

Przez cały tok studiów w programie filologii germańskiej jest intensywny kurs językowy, pozwalający w ciągu pierwszego roku dojść do poziomu B1, a na koniec studiów do poziomu C1-C2. Nauce języka towarzyszą wyjazdy zagraniczne, na jedną z uczelni partnerskich, na których, w ramach wymiany akademickiej, można studiować nawet cały rok. Dla germanistów na pewno interesujące będą miejsca na uczelniach w Niemczech i Austrii, dokąd wyjeżdżać można bez przeszkód, bo miejsc jest pod dostatkiem i nie trzeba o nie walczyć, jak to niejednokrotnie bywa na dużych uczelniach. 

Pozostaje zatem odebrać świadectwo maturalne i aplikować na studia w Nysie. Rekrutacja on-line na: www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl