Aktualności

Abecadło zdrowia: A jak awokado


Serdecznie zachęcamy do przeczytania pierwszej części nowego cyklu „Abecadło zdrowia" przygotowanego przez Fit-Morning i Sferę Lekkości: dietetyk Anna Zacharewicz. Będziemy w nim pre­zen­to­wać zdro­we pro­duk­ty, któ­re po­win­ny zna­leźć się w die­cie każ­de­go czło­wie­ka. Za­czy­na­my oczy­wi­ście od li­te­ry A jak awo­ka­do.

Awokado, inaczej smaczliwka, jest owocem o bardzo korzystnych właściwościach zdrowotnych. Ze względu na obecność jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, odgrywa szczególną rolę w budowaniu właściwego lipidogramu, obniżając cholesterol LDL.
Fitosterole zawarte w tym owocu odpowiadają za przeciwdziałanie stanom zapalnym, obniżają poziom cholesterolu, ich regularne spożywanie obniża ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego, prostaty i piersi.
Dzięki obecności kwasu foliowego odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi, jednego z głównych czynników chorób sercowo- naczyniowych.
Obecny w awokado błonnik reguluje perystaltykę jelit, zwiększa uczucie sytości, zmniejsza stężenie cholesterolu, przyspieszając jego wydalanie.
Zawartość witamin A, E, C tzw. przeciwutleniaczy, sprawia, że spożywając awokado, chronimy organizm przed wolnymi rodnikami. Ich nadmierna ilość sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia, nowotworów, przyspiesza starzenie się organizmu.
Awokado zawiera w swym składzie sporo potasu, co dobroczynnie wpływa na równowagę wodno- elektrolitową organizmu, reguluje odczyn i ciśnienie krwi.
Opisując awokado, nie można nie wspomnieć o jego wspaniałym, orzechowym smaku. Może być wykorzystane zarówno do dań słonych, jak i słodkich. Jest świetnym dodatkiem do sałatek, dobrze sprawdza się jako zamiennik masła i doskonale nadaje się do past. Moja ulubiona przekąska z udziałem awokado to guacamole.

Zadbaj o zdrowe śniadanie dla siebie i swoich najbliższych. Zamów kanapkę ciabata fintes z pastą z awokado na www.fit-morning.pl. Poznaj nasze menu i wybierz coś dla siebie spośród wielu sałatek, owsianek, kanapek i deserów śniadaniowych. Dostarczamy pyszne i zdrowe śniadania prosto pod Twoje drzwi lub do miejsca Twojej pracy.

Ciabata fintes z pastą z awokado - 5.99 zł