Aktualności
Brzeg
Sport

Stowarzyszenie AIKI objęte patronatem


Pomimo wielu ograniczeń związanych z wszechobecnym zagrożeniem wirusem Sars-Cov2 brzeski sport a szczególnie brzeska sekcja Aikido trzyma się dobrze a co najważniejsze zdrowo. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wzmacnia ciało i umysł. Zwiększa także odporność na czynniki zewnętrzne. Potwierdza to zdrowie i kondycja fizyczna studentów tej japońskiej sztuki walki. 

Istniejąca od blisko 30 lat sekcja w Brzegu wchodzi w skład większej organizacji, jaką jest Stowarzyszenie AIKI. W jego skład oprócz sekcji brzeskiej wchodzą  sekcje w Opolu, Oławie, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu oraz w Myślenicach.

Jak więc widać stowarzyszenie wykracza poza granice naszego województwa. Ostatnio Stowarzyszenie zostało objęte patronatem przez Shihan’a Aikikai – sensei’a Matthew Hollanda posiadającego stopień 7 DAN Aikikai. Został on oficjalnym Dyrektorem Wyszkolenia Technicznego Stowarzyszenia. Tym samym wzrosła ranga i rozpoznawalność organizacji na arenie krajowej i międzynarodowej.  

Dla nas najważniejsze jest to, że wiemy, w którym kierunku rozwija się nasze aikido i kto sprawuje nad nami pieczę – mówi sensei Wojciech Mamczura – 5 DAN Aikikai. Współpracujemy z wieloma mistrzami aikido, ale z sensei Matthew Hollandem współpracujemy najdłużej i jego patronat potwierdzenie właściwego ukierunkowania naszej pracy na macie.

Pochodzący ze Szkocji sensei Matthew Holland tajniki aikido zgłębia od blisko pół wieku. Współpracował z wieloma mistrzami najwyższego formatu. Byli wśród nich m.in. Masatake Fujita i Kazuo Chiba, którzy z kolei pobierali nauki bezpośrednio u twórcy aikido Morihei Uyeshiba. Obecnie sensei Matthew Holland posiada tytuł shihan. 

Niewtajemniczonym niewiele to mówi. Najprościej ujmując, jeżeli sensei oznacza nauczyciela, to shihan jest odpowiednikiem profesora. A dla samego stowarzyszenia objęcie patronatem przez nauczyciela tego formatu jest tym samym co dla drużyny piłkarskiej awans do ektraklasy.

Sekcja aikido w Brzegu rozwija się prężnie od wielu lat. Jest przy tym otwarta na świat. Rokrocznie gości takich nauczycieli jak: sensei Herve Guenard (7 dan) z Bourg-En-Bresse we Francji,  Zenon Kokowski (6 dan) z  Frankfurtu,  oraz Miroslav Smid (5 dan) z Beroun w Czechach. Również nasi adepci aikido odwiedzają ich rodzime sekcje. Mamy też okazje poćwiczyć wspólnie w innych sekcjach stowarzyszenia, a także na organizowanych obozach letnich. Pozwala to na pełniejszy rozwój. W roku 2020 z przyczyn ograniczenia kontaktów międzynarodowych bezpośrednia współpraca ta została ograniczona, lecz miejmy nadzieję, że nie na długo. 

Na zakończenie warto przypomnieć, że sztuk walki nie objęły ogólne ograniczenia, a sekcja w Brzegu przyjmuje chętnych przez cały rok. Każdy może studiować aikido. Zawsze warto zrobić coś dla własnego zdrowia. Po prostu przyjść i spróbować. 

Sekcja spotyka się w każdy wtorek i czwartek w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kamiennej. Dzieci w godz. 18.00-18.50, dorośli od 19.00 do 20-30.

Reklama
353 views