Aktualności
Grodków
Podróże

Akcja sprzątania parku przy pałacu w Kopicach zgromadziła wielu chętnych do pomocy


W sobotę (12.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano wielkie sprzątanie przypałacowego parku dworskiego mieszczącego się przy pałacu w Kopicach. Do miejscowości pod Grodkowem przyjechało wielu miłośników tego urokliwego miejsca z bogatą historią.

W sprzątaniu wzięło udział około 100 ochotników, którzy przeszukiwali dawny park dworski w poszukiwaniu nieczystości pozostawionych przez nieproszonych gości. Jak się okazało i tym razem śmieci było bardzo dużo. 

– Sprzątamy dzisiaj park w kopicach i to jest pierwsza najważniejsza rzecz, jaką propagujemy w 110. rocznicę śmierci hrabiny Joanny. Chcemy posprzątać park, który jest zaśmiecany sukcesywnie, zobaczymy dzisiaj ile śmieci pojawiło się od maja, gdy wówczas zorganizowaliśmy małą akcję sprzątania. Chcemy przede wszystkim nauczyć dzieci, aby one angażowały się w tego typu akcje jak dzisiaj w Kopicach – powiedział Maciej Mischok, koordynator akcji sprzątania w kopicach oraz opiekun dziedzictwa rodu Schaffgotschów.

– Zebraliśmy się dziś tutaj, aby oczyścić park ze śmieci a przy okazji spotkać się jako miłośnicy historii Kopic. Cała impreza rozpoczęła się mszą świętą, potem spotkaliśmy się pod mauzoleum, gdzie można było wejść do środka. Po zrobieniu zdjęcia grupowego przeszliśmy spacerem pod pałac, potem po odebraniu ekwipunku do sprzątania ruszyliśmy do parku zbierać śmieci. Cały worek został wypełniony dużą ilością szkła, zwłaszcza butelkami po piwie – opowiedziała Marta, uczestniczka sobotniego sprzątania.

– Bardzo chętnie uczestniczę w takich wydarzeniach, dlatego że tutaj też mieszkam i bardzo chciałabym, aby tutaj było czysto, niestety wielu ludzi śmieci. Joanna była bardzo dobrą osobą i myślę, że warto brać z niej przykład – mówiła Karolina, uczennica z Kopic.

– Joanna byłą bogatą osobą, ale również pomagała biednym ludziom, tego chciałbym się od niej nauczyć – dodaje Bartosz z 14. Drużyny Harcerskiej w Grodkowie.

Jak widać, tego typu inicjatywy są potrzebne. Pomimo przeprowadzonych wcześniej akcji sprzątania parku dworskiego, okazuje się, że uczestnicy najnowszej edycji odnaleźli wiele niechcianych „skarbów”. Niektóre zakątki parku usłane są butelkami i puszkami, a przytrafiały się także opony samochodowe, rury oraz oczywiście cała masa plastikowych butelek. 

Reklama
459 views