Aktualności
Powiat brzeski

Aktualny stan brzeskich rzek


W związku z obfitymi opadami, sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja na rzekach powiatu brzeskiego. Poprosiliśmy również o komentarz Janusza Koronkiewicza, szefa Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

Nie mamy powodu do niepokoju, największy problem jaki dzisiaj wystąpił na terenie powiatu brzeskiego to zagrożenie dla mostu kolejowego w Lewinie Brzeskim. Powstały tam zatory na dwóch filarach w związku z tym strażacy z Brzegu oraz Lewina Brzeskiego przystąpili do usuwania kłód. Tak poza tym zalanych jest trochę pól w okolicach Wronowa.

W nocy z 24 na 25 czerwca można się spodziewać przejścia fali powodziowej przez Brzeg. Prawdopodobnie nastąpi przekroczenia stanu alarmowego (530 cm) o około 50 cm. Z doświadczenia poprzednich lat wiemy, że nie powinno być problemów, gdyż aby takie wystąpiły woda musi przekroczyć poziom 6 metrów. Tym bardziej, że przechodząca fala powinna być wypłaszczona.

Odra – Babi Loch

Możemy spać spokojnie, podwyższony stan wody utrzymuje się głównie ze względu na zrzuty wody ze zbiorników w Nysie i Otmuchowie. Generalnie, nie mieliśmy dzisiaj żadnych większych zgłoszeń oprócz właśnie mostu w Lewinie Brzeskim.

Odra – Brzeg

Na chwilę obecną, zator na moście kolejowym w Lewinie Brzeskim został usunięty. Obecnie stany alarmowe utrzymują się na ujściu Nysy Kłodzkiej – 570 cm oraz Skorogoszczy – 361 cm. W Brzegu nadal utrzymany jest stan pogotowia przeciwpowodziowego a poziom wody wynosi 513 cm.

1152 views