Aktualności
Brzeg
Zdrowie

Aktywność nie tylko „dodaje lat do życia”, ale również „życia do lat”. (część I)


Koniec roku to czas, kiedy dokonujemy podsumowań, oceniamy to, co realizowaliśmy w ramach podejmowanych przedsięwzięć oraz wyciągamy wnioski do kolejnych działań i tworzenia planów na kolejny rok. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 2 w Brzegu również  ocenia swoje działania realizowane w ramach  zadania UWALNIAMY HORMONY SZCZĘŚCIA realizowanego w ramach umowy z Gminą Brzeg. 

Głównym celem naszego projektu była integracja środowiska diabetyków i seniorów poprzez uczestnictwo w  spotkaniach, ale również:

– poprawa zasobów emocjonalnych uczestników spotkań,

– promocja miłego sposobu spędzania wolnego czasu,

– wyrobienie nawyków uczestniczenia w imprezach kulturalnych oferowanych przez różnego rodzaju podmioty, ogólnie mówiąc zwiększenie aktywności seniorów.

Aktywni seniorzy w opinii Światowej Organizacji Zdrowia mają mniej odczuwalne deficyty zdrowia i większą sprawność psychofizyczną.  Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym. 

Podstawowym zadaniem człowieka starszego jest przystosowanie się do zmieniających się warunków życia i modyfikowanie ich do własnych zmieniających się z wiekiem potrzeb. Zachowanie wysokiej aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej stanowi jeden z czynników prognozujących dłuższe trwanie życia, umożliwia starszym ludziom zachowanie autonomii i niezależności a tym samym przyczynia się do poprawy jakości ich życia

Aktywność osób starszych w istotny sposób łączy się z potrzebami: rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, przynależności, realizowania planów życiowych, przystosowania do zmieniających się warunków oraz oczekiwań społecznych i własnych możliwości

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych członków i sympatyków- seniorów zorganizowaliśmy w ramach zadania publicznego UWALNIAMY HORMONY SZCZĘŚCIA spotkania:

1.”MUZYCZNA PIGUŁKA” tematyczne spotkanie muzyczne z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina połączone z koncertem . Spotkanie zakończone było konkursem wiedzy o kompozytorze z nagrodami oraz  poczęstunkiem dla uczestników,

2.  piknik  połączony z karaoke, śpiewaniem piosenek  turystycznych z akompaniamentem gitary,

3. biesiada w Lubiczu łącząca usługę gastronomiczną ze śpiewaniem piosenek biesiadnych, zabawą i tańcem.

Osobą prowadzącą muzyczne spotkania była Pani Anna Książek- mgr wychowania muzycznego, absolwentka szkoły muzycznej I stopnia, dyplomowana nauczycielka muzyki.  

Podjęcie działań w zakresie kultury podyktowane było zgłaszanym zapotrzebowaniem przez członków i sympatyków naszego stowarzyszenia oraz seniorów Gminy Brzeg.  Zadania, które oferowaliśmy są rozszerzeniem naszej dotychczasowej działalności, która ukierunkowana jest na integrację środowiska diabetyków i seniorów oraz na wzbogacenie naszej oferty o nowe działania.

Dziękujemy za liczne uczestnictwo w naszych imprezach i dobrą atmosferę co daje nam motywację do podejmowania nowych wyzwań. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku będziemy się spotykali bez ograniczeń wynikających z trwającej pandemii.

Renata Listowska

Sekretarz PSD Koło Nr2 w Brzegu

Reklama
74 views