Aktywność nie tylko „dodaje lat do życia”, ale również „życia do lat”. (część I)
Koniec roku to czas, kiedy dokonujemy podsumowań, oceniamy to, co realizowaliśmy w ramach podejmowanych przedsięwzięć oraz wyciągamy wnioski do kolejnych działań i tworzenia planów na kolejny rok. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 2 w Brzegu również ocenia swoje działania realizowane w ramach zadania UWALNIAMY HORMONY SZCZĘŚCIA realizowanego w ramach umowy z Gminą Brzeg.
Głównym celem naszego projektu była integracja środowiska diabetyków i seniorów poprzez uczestnictwo w spotkaniach, ale również:
– poprawa zasobów emocjonalnych uczestników spotkań,
– promocja miłego sposobu spędzania wolnego czasu,
– wyrobienie nawyków uczestniczenia w imprezach kulturalnych oferowanych przez różnego rodzaju podmioty, ogólnie mówiąc zwiększenie aktywności seniorów.
Aktywni seniorzy w opinii Światowej Organizacji Zdrowia mają mniej odczuwalne deficyty zdrowia i większą sprawność psychofizyczną. Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym.
Podstawowym zadaniem człowieka starszego jest przystosowanie się do zmieniających się warunków życia i modyfikowanie ich do własnych zmieniających się z wiekiem potrzeb. Zachowanie wysokiej aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej stanowi jeden z czynników prognozujących dłuższe trwanie życia, umożliwia starszym ludziom zachowanie autonomii i niezależności a tym samym przyczynia się do poprawy jakości ich życia
Aktywność osób starszych w istotny sposób łączy się z potrzebami: rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, przynależności, realizowania planów życiowych, przystosowania do zmieniających się warunków oraz oczekiwań społecznych i własnych możliwości
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych członków i sympatyków- seniorów zorganizowaliśmy w ramach zadania publicznego UWALNIAMY HORMONY SZCZĘŚCIA spotkania:
1.”MUZYCZNA PIGUŁKA” tematyczne spotkanie muzyczne z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina połączone z koncertem . Spotkanie zakończone było konkursem wiedzy o kompozytorze z nagrodami oraz poczęstunkiem dla uczestników,
2. piknik połączony z karaoke, śpiewaniem piosenek turystycznych z akompaniamentem gitary,
3. biesiada w Lubiczu łącząca usługę gastronomiczną ze śpiewaniem piosenek biesiadnych, zabawą i tańcem.
Osobą prowadzącą muzyczne spotkania była Pani Anna Książek- mgr wychowania muzycznego, absolwentka szkoły muzycznej I stopnia, dyplomowana nauczycielka muzyki.
Podjęcie działań w zakresie kultury podyktowane było zgłaszanym zapotrzebowaniem przez członków i sympatyków naszego stowarzyszenia oraz seniorów Gminy Brzeg. Zadania, które oferowaliśmy są rozszerzeniem naszej dotychczasowej działalności, która ukierunkowana jest na integrację środowiska diabetyków i seniorów oraz na wzbogacenie naszej oferty o nowe działania.
Dziękujemy za liczne uczestnictwo w naszych imprezach i dobrą atmosferę co daje nam motywację do podejmowania nowych wyzwań. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku będziemy się spotykali bez ograniczeń wynikających z trwającej pandemii.
Renata Listowska
Sekretarz PSD Koło Nr2 w Brzegu