112
Aktualności

Apelujemy o trzeźwość za kierownicą


Niestety na naszych drogach wciąż spotykamy nietrzeźwych kierowców. W poniedziałek (12 lipca) policjanci z Brzegu zatrzymali aż trzech mężczyzn, którzy za kierownicę swoich samochodów wsiedli pod wpływem alkoholu. Apelujemy o rozwagę i rozsądek. Nidy nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy nie mamy pewności co do stanu trzeźwości. W takich przypadkach warto udać się do najbliższej jednostki Policji i przebadać na zawartość alkoholu. Dopiero wówczas gdy jesteśmy trzeźwi, ruszajmy w podróż.

Pierwszy z nietrzeźwych kierowców został zatrzymany dzięki czujności świadka. Poinformował on dyżurnego, że kierowca forda jedzie całą szerokością jezdni i może być nietrzeźwy. Policjanci z drogówki zatrzymali go w centrum miasta. 72-letni mężczyzna miał problemy z równowagą, jego mowa była bełkotliwa i czuć było od niego alkohol. Jak się okazało, mężczyzna od 2016 roku nie posiadał prawa jazdy, które wówczas zostały mu administracyjnie zatrzymane. Od mężczyzny została pobrana krew do sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia po godz. 16:00 w Skorogoszczy policjanci z brzeskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę skody. 58-letni mężczyzna w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. Natomiast w jednej z miejscowości w gminie Grodków tuż przed 18:00 funkcjonariusze zatrzymali 36-letniego kierowcę motoroweru. W tym przypadku badanie na urządzeniu pokazało, że mężczyzna w organizmie miał blisko promil alkoholu. Również w poniedziałek policjanci zatrzymali 3 rowerzystów, którzy byli pod wpływem alkoholu i poruszali się drogami publicznymi.

Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Natomiast rowerzyści muszą się liczyć z karą grzywny nawet do 5 000 zł. W ich przypadku sąd może orzec również karę aresztu do 30 dni i zakaz prowadzenia rowerów.