112
Aktualności

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności


Podczas sezonu jesiennego i zimowego częściej korzystamy z samochodu. Szybko zapadający zmrok i śliska nawierzchnia sprawiają, że warunki panujące na drogach są bardziej wymagające. Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania. Niestety w ostatnim czasie w powiecie brzeskim doszło do tragicznych w skutkach wypadków. Zginęła 60-letnia kobieta potrącona na przejściu dla pieszych, a kilka tygodni wcześniej 65-letni kierowca Daihatsu.

Na drogach musimy znać swoje prawa i obowiązki. Dla bezpieczeństwa własnego i innych warto je przestrzegać. Jesienna aura sprawia, że warunki panujące na drodze są bardziej wymagające. To między innymi gorsza widoczność, szybciej zapadający zmrok, intensywne opady deszczu czy zmienna pogoda. Pamiętajmy, że każde lekceważenie znaków drogowych może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami, a nawet doprowadzić do tragedii.

W tym okresie należy wzmóc czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Zbyt szybka i brawurowa jazda może być zgubna. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Skupmy uwagę na drodze i poboczu – piesi czy rowerzyści w zderzeniu z pojazdem mają niewielkie szanse.

W ostatnim czasie na drogach powiatu brzeskiego doszło do kilku tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. W Brzegu na przejściu dla pieszych 26-latek kierowca osobowego bmw śmiertelnie potrącił 60-latkę. Z kolei kilka tygodni wcześniej, na drodze powiatowej pomiędzy Lubszą a Lubiczem, doszło do groźnego wypadku z udziałem auta osobowego. 65-latek kierujący daihatsu stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi  i uderzył w przepust. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej mężczyzna nie odzyskał funkcji życiowych.

Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie może ponieść za łamanie prawa drogowego. Mandat w przypadku pieszego czy punkty karne, które wpłyną na konto kierowcy, są niewielką nauczką w porównaniu do tragedii, jaką możemy spowodować przez własną lekkomyślność. Pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak zareagują inni użytkownicy dróg.

Autor: KPP Brzeg