Aktualności
Powiat brzeski

Aplikacja „Kwarantanna domowa” jest obowiązkowa – pomóż w walce z pandemią


Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące aplikacji „Kwarantanna domowa”. Aplikacja do tej pory była dobrowolna. Teraz jest obowiązkowa dla tych, którzy są objęci 14-dniową kwarantanną. Dotyczy to zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem i którzy wrócili do Polski z zagranicy.

Aplikacja jest pomocna służbom odpowiedzialnym za weryfikację odbywania kwarantanny. Nie zastępuje ona jednak policyjnych sprawdzeń, które mogą się odbyć w każdym momencie. Ważne by niezwłocznie po uzyskaniu sms-a z informacją, że jesteśmy na liście osób objętych kwarantanną domową, zainstalować w swoim smartfonie aplikację i postępować według wskazówek.

Sprawdzenie czy przestrzegamy kwarantanny jest możliwe dzięki systemowi porównywania twarzy i geolokalizacji. Każdego dnia, o równych porach, poprzez wiadomość sms otrzymamy polecenie przesłania nowego zdjęcia. Zadanie powinno być wykonane w 20 min. Dlatego ważne byśmy cały czas mieli naładowany telefon i włączone dźwięki. Jeśli zadania nie wykonamy to znak dla służ, by sprawdzić zasady odbywania kwarantanny.

Z obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Bardzo ważne by osoby podlegające kwarantannie przestrzegały jej. To między innymi od nich zależy jak szybko uporamy się z panującą pandemią. Podejdźmy do sprawy poważnie i jeśli jesteśmy objęci kwarantanną domową zainstalujmy aplikację na swoich telefonach. Teraz to już obowiązek, a dla służb narzędzie pomagające kontrolować przestrzeganie zasad kwarantanny.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-kwarantanna-domowa–od-dzis-obowiazkowa

479 views