Aktualności
Kultura

Audiobooki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu


Co to są audiobooki, chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, ale czy ktoś wie, co to są audiobooki w formacie DAISY? Jeżeli nie, to już śpieszymy z odpowiedzią. Zacznijmy od początku. Historia audiobooków sięga lat 30. XX wieku. W Polsce pierwsze książki mówione były nagrywane na taśmach magnetofonowych, a było to w latach 60. XX wieku z inicjatywy Polskiego Związku Niewidomych. Miała to być alternatywa dla książek pisanych pismem Braille’a. Natomiast pierwsze audiobooki w formie cyfrowej zostały nagrane w 2008 roku przez Bibliotekę Akustyczną. Od początku książki audio były tworzone z myślą o osobach niewidomych. Pierwsze były dostępne na taśmach magnetofonowych, z czasem na kasetach, a z rozwojem ery cyfrowej na płytach CD oraz innych nośnikach cyfrowych.  Obecnie są one dostępne na wielu stronach internetowych, a także aplikacjach na tablety i smartfony, gdzie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

W Brzegu bezpłatny dostęp do audiobooków oferuje Państwu Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu. W jej zbiorach znajdziecie Państwo ponad  1640 audiobooków z różnych dziedzin, z czego ponad 280 to audiobooki w formacie DAISY.  Aby łatwiej odnaleźć się w świecie książki mówionej, zostały one podzielone na działy, od bajek dla najmłodszych, przez lektury szkolne, pozycje młodzieżowe, fantastykę, kryminał, sensację, powieści obyczajowe, historię, jak również pozycje popularno-naukowe. Wszystkie audiobooki wypożyczane są bezpłatnie na okres 30 dni z możliwością prolongaty. Audiobooki dostępne są w dwóch formatach: mp3 oraz  DAISY. Pierwszy z nich umożliwia tylko odsłuchanie tekstu czytanego przez lektora. Natomiast format DAISY (z ang. DIGITAL ACCESSIBLE INFORMATION SYSTEM) został stworzony nie tylko z myślą o osobach niewidomych, ale również słabo widzących oraz tych, które z różnych powodów mają trudności z odczytaniem książki w wersji drukowanej, np. dla osób z dysleksją lub z zaburzoną koordynacją ruchową. Format DAISY, w odróżnieniu od tradycyjnych audiobooków, umożliwia korzystanie z zapisu na różne sposoby. Możliwe jest tradycyjne odsłuchanie tekstu, jak również słuchanie i jednoczesne śledzenie go na ekranie, zaznaczenie wybranych fragmentów oraz dopasowanie wielkości i tła do własnych potrzeb.

Obecnie, kiedy jesteśmy zabiegani, audiobooki stały się idealną alternatywą dla książki w formie papierowej. Możemy ich słuchać podczas jazdy samochodem, wykonywania codziennych prac domowych, a nawet w trakcie uprawiania sportu, np. jazdy na rowerze. W celu uzyskania dalszych informacji na temat audiobooków w Miejskiej Bibliotece Publicznej zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego.

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
tel. 77 416 99 88
e-mail:
mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Godziny otwarcia w okresie wakacyjnym:

Poniedziałek: 8:00-19:00
Wtorek: 8:00-19:00
Środa: 8:00-19:00
Czwartek: 8:00-19:00
Piątek: 8:00-19:00
Sobota: NIECZYNNE
Niedziela: NIECZYNNE