112
Aktualności

Bądź odpowiedzialnym kierowcą


Zbliża się noc sylwestrowa. To czas spotkań i zabawy ze znajomymi, a także długich powrotów i zmierzenia się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego brzescy policjanci wykorzystują każdą kontrolę drogową, by rozmawiać z kierowcami. Świadomość użytkowników dróg jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa wspólnego. W ramach przedsylwestrowej profilaktyki policjanci apelują o rozwagę na drodze i przekazują broszury dotyczące działań na rzecz bezpieczeństwa na drodze.

Policjanci ruchu drogowego w codziennej służbie dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu. Prowadzą kontrolę pojazdów, podczas których sprawdzają ich stan techniczny, badają trzeźwość kierowców i sprawdzają, czy wszystkie podróżujące osoby w sposób właściwy korzystają z pasów bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest również dbanie o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy wielu z nas jest na urlopie, podróżuje i odwiedza bliskich. To odpoczynek od pracy i czas spędzony z dziećmi, które mają wolne od zajęć. Policjanci jednak w tym okresie prowadzą wzmożone kontrole drogowe i czuwają nad bezpieczeństwem. Nie ma taryfy ulgowej dla osób rażąco łamiących prawo drogowe i powodujących niebezpieczne sytuacje. Zbliża się kolejny długi weekend, podczas którego ruch na drogach może być wzmożony, dlatego apelujemy o ostrożność i przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących przepisów. Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych i nie śpieszmy się.

W tym czasie, w ramach profilaktyki włączamy się również w różne działania informacyjno-edukacyjne. Ich celem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości wszystkich użytkowników dróg. Tym razem w ramach wspólnej z Urzędem Miasta w Brzegu kampanii społecznej „Bądź odpowiedzialnym kierowcą”  funkcjonariusze podczas kontroli rozdają materiały profilaktyczne nawiązujące do ważnych przepisów drogowych.

Natomiast w ramach kampanii realizowanej na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pn „Czy to cię tłumaczy” uświadamiamy kierowcom, jakie skutki może mieć pośpiech, brak uwagi i nieprzestrzeganie przepisów drogowych. Tylko w powiecie brzeskim w mijającym roku na drogach zginęło aż 14 osób. To o 14 za dużo. Za każdym z tych zdarzeń kryje się tragedia ludzka. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

Niech każdy zada sobie pytanie: „Czy mi się spieszy”? Czy warto ryzykować własne życie i życie innych osób nie przestrzegając limitów prędkości?  Lepiej dojechać do celu kilka minut później niż wcale. Promując kampanię chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, po to by na drogach naszego regionu było coraz bezpieczniej. Kierowco, rowerzysto, motocyklisto, pieszy – bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa. Pamiętajmy o tym.