Aktualności

Basen w Grodkowie już otwarty. Mieszkańcy zadowoleni, ale mają uwagi


W sobotę (23.07) w Grodkowie otwarty został nowy basen. W tym dniu wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z niego za darmo. Nowy obiekt cieszy mieszkańców, którzy od pięciu lat czekali na miejsce pozwalające ochłodzić się w czasie upałów. Niektórzy grodkowianie mają jednak drobne uwagi.

- Cieszę się, że udało się nam otworzyć basen w sezonie. Prognozy na następne dni są dobre, więc z basenu z pewnością skorzysta wielu mieszkańców. Mieliśmy lekkie opóźnienie, ale najważniejsze, że dziś wszystko już funkcjonuje tak, jak powinno – mówi Marek Antoniewicz, Burmistrz Grodkowa.

Dla przypomnienia w Grodkowie istnieje również kompleks basenów wybudowany przed II wojną światową, który mieści się w pobliżu nowego obiektu. Został on zamknięty w 2016 r. ze względu na zaostrzone wymogi narzucone przez Ministerstwo Środowiska. Obiekt nie został poddany modernizacji. Remont mógłby wynieść więcej niż 7 mln zł. Władze Gminy Grodków planują wybudowanie w tym miejscu krytej pływalni, która mogłaby funkcjonować przez cały rok. Realizacja tego zadania to koszt rzędu 14 mln zł.

- Nowy obiekt jest dopełnieniem dalszego planu, jakim jest powstanie krytej pływalni na miejscu przedwojennego basenu. Koszty remontu nieczynnego obiektu są przeogromne. Doszliśmy do wniosku, że lepiej przeznaczyć te pieniądze na basen kryty – dodaje Antoniewicz.

Nowe kąpielisko miejskie w Grodkowie cieszy się dużą popularnością. Niektórzy mieszkańcy zwracają jednak uwagę na to, że w upalne dni może zabraknąć miejsca dla wszystkich chętnych. Obie niecki mogą pomieścić 120 osób. O wiele więcej przestrzeni znajdą miłośnicy kąpieli słonecznych.

A co na temat nowego basenu sądzą ci, którzy mieli już okazję odwiedzić to miejsce? 

- Byłam na basenie w dniu otwarcia. Jest super i bardzo mi się tu podoba! Z całą pewnością jest to miejsce, jakiego brakowało w naszym mieście. Latem skorzysta z niego wiele osób, zwłaszcza tych najmłodszych – mówi Aneta.

- Basen spełnia oczekiwania, choć muszę przyznać, że mogłoby być więcej atrakcji dla najmłodszych, oprócz tej jednej zjeżdżalni. Brakuje też tutaj większej zjeżdżalni dla starszych. Woda jest czysta, teren jest wprawdzie mały, ale myślę, że jest dobrze przygotowany. Bardzo przyjemnie jest tutaj posiedzieć – zaznacza Iwona.

- Moim zdaniem ten basen jest za mały jak na dwudziestotysięczną gminę. Samo miejsce jest jednak super. Przez wiele lat nie było basenu w naszym mieście i zdecydowanie go brakowało. Takie miejsce jest potrzebne przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom naszej gminy – zauważa Daniel.

- Podoba się mi basen, ale muszę powiedzieć, że jest na nim za mało cienia. Wprawdzie dostępne są parasole, ale jest ich za mało. Istotne jest to, że na basenie jest bezpiecznie, są ratownicy dbający o bezpieczeństwo najmłodszych. Brakuje jednak atrakcji dla dorosłych w postaci np. hydromasaży – dodaje Patrycja.

Nowy basen miejski w Grodkowie będzie czynny do 31 sierpnia. O tym, czy na obiekcie będzie się można kąpać również we wrześniu, zadecyduje pogoda. Na tę chwilę basen jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. Koszt całodniowego biletu to zaledwie 5 złotych. Dla odwiedzających miejskie kąpielisko przygotowane zostały leżaki i parasole. Instruktorzy z OKiR planują uruchomienie zajęć rekreacyjnych dla najmłodszych. 

Koszt budowy nowego basenu w Grodkowie to 2,3 mln zł.