Aktualności
Policja
Powiat brzeski

Bezpieczna droga do szkoły 2020


Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci sprawdzali stan infrastruktury drogowej w rejonie szkół. Teraz skupiają się na bezpieczeństwie dzieci idących na zajęcia. Funkcjonariusze obserwują, czy kierowcy nie stwarzają zagrożenia, a dzieci przechodzą przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Nie zapominajmy też o odblaskach – wrześniowe popołudnia stają się coraz ciemniejsze. W związku z epidemią COVID-19 upewnijmy się także, czy najmłodsi potrafią zadbać o własne zdrowie i wiedzą, w jakich sytuacjach i miejscach trzeba zakrywać nos i usta.

Tym razem rok szkolny zaczął się nieco inaczej niż zazwyczaj. W związku z panującą epidemią COVID-19 musimy się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami. To między innymi zakrywanie ust i nosa w określonych miejscach. Wszystko po to, by nie narażać siebie i innych na zachorowanie.

W tym czasie zadaniem policjantów jest przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły. Warto zatem, aby kierowcy mieli na uwadze, że we wrześniu ruch w rejonie szkół i przedszkoli jest wzmożony i w tym rejonie należy zachować szczególną ostrożność. Policjanci reagują na nieprawidłowe zachowania kierowców i sprawdzają, czy najmłodsi są przewożeni w fotelikach. Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, aby korzystać z wyznaczonych dla pieszych przejść, nigdy nie wbiegać na „zebrę”, a kiedy jest sygnalizacja świetlna stosować się do niej. Większość placówek szkolnych korzysta z pomocy „Stopka”, który przeprowadza dzieci przez pasy. Wówczas kierowcy powinni zatrzymać się przed przejściem i poczekać do momentu opuszczenia pasów przez dzieci i osobę ubraną w kamizelkę odblaskową i trzymającą znak STOP.

Powoli lato się kończy, widoczność w porannych godzinach niestety nie będzie tak dobra, jak teraz, a więc warto zadbać o to, aby nasze dzieci były widoczne. Pierwsze odblaski trafiły już do najmłodszych. Rozdaliśmy je po to, żeby dzieci z nich korzystały m.in. w drodze do szkoły, a dzięki temu były bardziej widoczne dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny przez kierowcę samochodu nawet ze 150 metrów, czyli około 5-10 razy szybciej. Zatem zadbajmy o to, aby nasze dzieci nosiły odblaski w widocznym dla kierowcy miejscu.

My, dorośli musimy pamiętać, że dzieci nie tylko nas słuchają. Przede wszystkim czerpią przykłady z naszych zachowań, a więc na drodze zachowujmy się tak, aby nasze pociechy miały najlepsze wzorce. Upewnijmy się, że wiedzą jak się zachować w codziennej drodze do i ze szkoły.

Reklama
257 views