Aktualności

Bezpieczne wakacje z WOPR Brzeg w Leśnej Przystani [zdjęcia]


W sobotę (07.08) ratownicy brzeskiego WOPR-u odwiedzili znajdującą się w gminie Grodków Leśną Przystań. Okazją do tego była impreza rodzinna pełna atrakcji dla najmłodszych. Woprowcom zależało też na tym, aby przekazać dzieciom wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się nad wodą i nie tylko. 

Impreza rozpoczęła się w samo południe. Jej uczestnicy mieli okazję popływać kajakami i łodziami oraz pograć w piłkę plażową. Najmłodsi mogli z kolei wziąć udział w wielu grach i zabawach. Nie zabrakło również pokazów ratowniczych oraz nauki udzielania pierwszej pomocy. 

Poproszono nas o pomoc w przygotowaniu imprezy „Bezpieczne Wakacje:  Mama, Tata i Ja”, podczas której oprócz różnych atrakcji będzie też możliwość edukowania dzieci i rodziców, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji. Prośba padła ze strony właściciela ośrodka Leśna Przystań, który znajduje się w Osieku Grodkowskim, przy jeziorze Głębocko. Naszym głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym sytuacjom na wodzie oraz edukacja. Stwierdziliśmy, że ta impreza jest idealną okazją do pokazania, jak może wyglądać bezpieczny wypoczynek nad wodą, jak pracują ratownicy i jakim sprzętem dysponują. Chcielibyśmy, aby takich wydarzeń było jak najwięcej, bo mamy podczas nich kontakt z ludźmi i możemy przekazać im naszą wiedzę – mówi Piotr Prusak, wiceprezes WOPR w Brzegu, bosman w stanicy.

- Uczestnictwo w takim pikniku jest bardzo ważne. Woda potrafi być zdradliwa. Topią się przede wszystkim ludzie, którzy potrafią pływać. Świadomość osób wypoczywających  nad wodą wciąż jest bardzo mała, dzięki takim imprezom może ona zostać zwiększona. Ważne jest również to, by dzieci przebywały nad wodą pod ciągłą opieką rodziców – podkreślali uczestnicy sobotniej imprezy w ośrodku Leśna Przystań.

- Postanowiłam niedawno dołączyć do ratowników z brzeskiego  WOPR-u, ale moja przygoda z wodą zaczęła się znacznie wcześniej. Niestety musiałam zrezygnować z zawodowego pływania, a jako woprowiec wciąż mam duży kontakt z wodą. Myślę, że umiejętności i wiedza, którą mogę tu zdobyć, przydadzą mi się w przyszłości. Wydaje mi się też, że obecnie jest zdecydowanie zbyt mało osób, które chcą pomagać i dbać o bezpieczeństwo ludzi spędzających czas nad wodą – zaznacza 16-letnia Nina, jedna z młodszych ratowników w WOPR w Brzegu.

Nad wodą wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Od początku czerwca w całej Polsce utonęło 159 osób (stan na 06.08). Imprezy, takie jak ta odbywająca się w Leśnej Przystani, to wspaniały sposób na edukację dzieci i dorosłych. Zdobyta wiedza może w przyszłości pomóc w ocaleniu ludzkiego życia.