Aktualności
Kultura

BFFO na konkurs wpłynęło 130 prac, 47 autorów


Do 31. marca uczestnicy mogli zgłaszać prace na tegoroczny Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej (BFFO). Jest to już szósta jego edycja. Tym razem prace zgłosili uczestnicy aż z trzech kontynentów. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z krajów europejskich, ale pojawiły się również prace z obu Ameryk!

Na tegoroczną edycję zostało zgłoszonych 130 prac, przygotowanych przez 47. autorów. Najwięcej z nich przybyło z Polski – jest to ponad połowa zgłoszeń. Pozostałe spłynęły z takich krajów jak: Rosja, Białoruś, Litwa, Ukraina, Słowacja, Węgry, Holandia, Francja, Argentyna, Ekwador, Meksyk i USA.

- W związku z tym, że zgłosiła się tylko jedna osoba poniżej 16. roku życia, a więc nie ma konkurencji w tej grupie wiekowej, postanowiliśmy włączyć prace tego uczestnika do konkursu głównego – czytamy na stronie organizatora.

Dla przypomnienia BFFO to lokalna impreza wpisująca się w obchody Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, który celebrowany jest w ostatnią niedzielę kwietnia. Fotografia otworkowa to technika wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura. 

Tegoroczną edycję będzie oceniało jury, któremu przewodniczy Marek Szyryk (profesor, doktor hab. sztuki w dziedzinie fotografii. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracuje i mieszka w Łodzi, ale silnie związany jest z Opolszczyzną, skąd pochodzi. Urodził się w 1966 w Niemodlinie.) W skład jury wchodzą również Marek Synowiecki (ur. 1974, architekt, fotograf, pedagog, założyciel i właściciel galerii Kwarantanna, działającej na pograniczu polsko-czeskim) oraz Piotr Chrobak (ur. 1980, Absolwent Politechniki Opolskiej oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Zawodowo nigdy nie związał się z fotografią, chociaż od dzieciństwa stanowi ona istotny element jego stylu życia. Współzałożyciel i redaktor magazynu fotograficznego Mocny Kadr). 

Wyniki Konkursu poznamy pod koniec kwietnia. 

W międzyczasie zachęcamy do zapoznania się z pracami z poprzednich edycji festiwalu LINK

Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej skierowany jest zarówno do osób interesujących się tego rodzaju fotografią, jak i takich, które nigdy wcześniej nie miały okazji zetknąć się z prototypem aparatu fotograficznego. Jego pomysłodawcą (przyp. red. BFFO) jest Roman Baran – specjalista ds. fotografii w Brzeskim Centrum Kultury. 

Prace z BFFO z 2020 r.