Aktualności

Biała mandarynka w Parku Wolności


W Parku Wolności pojawiła się biała mandarynka. Pewnie nie przykuło to uwagi większości brzeżan, bo to samiec mandarynki rzuca się w oczy ze względu na swoje jaskrawe ubarwienie.

Samica posiada znacznie skromniejsze, szarobrunatne ubarwienie o oliwkowym odcieniu. W dolnej części ciała przechodzi w odcień popielaty, z dużymi, jasnymi plamami. Ma też białą obwódkę wokół oczu, białe podogonie, czarny ogon, żółtawe łapy i ciemnoszary dziób.

Albinizm w przyrodzie występuje u wielu gatunków zwierząt. Jednak jest on bardzo rzadki. Jego powodem jest niedostateczna ilość melaniny w organizmie. Przez to skóra, włosy i oczy są pozbawione pigmentu. W przypadku ptaków również pióra. 

Możemy zatem spotkać białego konia, żółwia, papugę, jelenia, aligatora itp. W naturalnych warunkach jest to pewien problem, bo zwierzę pozbawione jest kamuflażu, przez co staje się łatwym łupem dla drapieżników. Wyjątek stanowią miejsca pokryte śniegiem. Co ciekawe dla jeleniowatych albinizm bywa błogosławieństwem. Według tradycji myśliwskiej biały jeleń jest postacią mityczną, a jego zabicie przynosi pecha.

W grudniu ubiegłego roku Polskę obiegła wiadomość, że w lasach mazurskich, w nadleśnictwie Giżycko, pojawiła się biała sarna. Dokładnej lokalizacji nie podano, aby nie niepokoić zwierzęcia.

W Brzegu nie spotkaliśmy co prawda białego jelenia. Jest jednak biała kaczka – nie można zatem wybrzydzać.

Pierwsze mandarynki pojawiły się w Parku Wolności w 2010. W następnym roku powróciły i przystąpiły do lęgu. Dziś są już na naszym stawie dosyć popularne.  

Na licznych stronach internetowych można znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży zwierząt ozdobnych  –  albinosów wszelkich gatunków, również mandarynek.

Czy kaczka-albinos w Parku Wolności uciekła z hodowli, czy pojawiła się w wyniku naturalnej mutacji? Szczerze mówiąc, nie ma to dla mnie większego znaczenia, choć wolę wierzyć, że wychowała się na naszym stawie. Temu kaczorowi najwyraźniej też to nie przeszkadza. Widocznie gustuje w blondynkach.