Aktualności
Grodków
Powiat brzeski

Bieg Tropem Wilczym za nami


Ponad 300 osób wzięło udział w biegu zorganizowanym po raz czwarty w Grodkowie dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W dniu 1 marca 2020 r. o godz.12. uczestnicy zgromadzili się przed budynkiem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego ul. Krakowska 20 w Grodkowie. Tu był start i meta biegów. 

Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse. Krótszy – 1963 metry – miał przypominać pamięć Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku. „Lalek” był ostatnim poległym w boju „Żołnierzem Wyklętym”. Łącznie w walce z okupantami spędził 24 lata. W czasie II Wojny walczył w szeregach AK.  

Jako pierwsza wyruszyła grupa startująca na dystansie 1963 m. Pół godziny później, po powrocie pierwszej grupy, wystartowali  Ci, którzy do pokonania mieli 5 km.

Wszystkim uczestnikom biegu wręczono medale, a najlepsi otrzymali nagrody.

 5 km najszybciej przebiegł Sebastian Leśniak z Nysy z czasem 00:18:14. Z kolei najlepszy czas wśród kobiet osiągnęła Anna Leśniewska z Grodkowa (00:20:28).

Na dystansie 1963 m wśród mężczyzn najlepszy był Mateusz Płatek z Brzegu  (czas 00:06:11), w grupie żeńskiej Marzena Woś ze Starego Grodkowa (00:09:15).

Pani Danuta Trzaskawska – Dyrektor ZSCKP w Grodkowie, lokalny organizator biegu: Szkoła nosi imię Żołnierzy Niezłomnych, więc chcemy różnymi sposobami upamiętniać i przywracać ich tragiczną  historię . Nam Grodkowianom powinni być oni szczególnie bliscy, bo przecież mamy w pobliżu – w Starym Grodkowie – pomnik żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka”, pomordowanych w roku 1946. Poprzez organizację Biegu Tropem Wilczym chcemy w jakiś szczególny, nieco inny sposób, przybliżać ich tragiczne losy. Z roku na rok jest coraz więcej uczestników. Biegają z nami  nie tylko mieszkańcy naszego powiatu. W imprezie wzięli udział biegacze z powiatów ościennych, a nawet z innych województw. 

Ogółem na terenie całego kraju Bieg Tropem Wilczym został zorganizowany w 370 miastach. Siedem z nich odbyło się na Opolszczyźnie.  Z roku na rok zainteresowanie biegiem rośnie.

306 views