Aktualności

Blisko 150 żołnierzy ukończyło szkolenia podstawowe i wyrównawcze tym samym dołączając do grona śląskich terytorialsów


Coraz więcej mieszkańców naszego regionu dostrzega potencjał formacji oraz docenia bliskość i obecność żołnierzy WOT w swoim otoczeniu. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 1 600 żołnierzy.

Jak podkreślił podczas ostatniej przysięgi wojskowej dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas, w trakcie szkolenia podstawowego postanowienie rekrutów, a teraz już żołnierzy, by dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej, poddane było ciężkiej próbie…

- Bardzo się cieszę, że zdaliście ją celująco. To dopiero początek Waszej służby i przed Wami stoją kolejne wyzwania. Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi – być może jeszcze cięższe – spowodują, że to, co dziś wydaje Wam się trudne, za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da Wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę jak wiele jeszcze musicie się nauczyć – zaznaczył płk Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały z początkiem 2017 roku.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą tego typu jednostką, w której służą psy poszukiwawcze. W jej ramach stworzono Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą, w skład której oprócz psów i ich przewodników wchodzą również planiści i nawigatorzy.