Aktualności
Kultura

Bohumin oczami grodkowian – wernisaż


W sobotę (18 września) w Dziale Edukacji Regionalnej działającym przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie odbył się wernisaż wystawy „Bohumin oczami grodkowian". Na wystawie zaprezentowane zostały prace członków Fotoklubu Grodkowskiego, którzy 24 lipca 2021 roku wzięli udział w plenerze fotograficznym w Bohuminie – mieście partnerskim znajdującym się w Czechach. Plener ten był zorganizowany ramach projektu „Polsko-czeskie spacery. Zwiedzanie Grodkowa i Bohumina".

Foto: Janusz Pasieczny

W wernisażu, oprócz autorów fotografii i mieszkańców Grodkowa, uczestniczyli również przedstawiciele Polonii z Republiki Czeskiej.

Autorami prezentowanych prac są: Wiesław Dubaniowski, Ewa Kałuzińska, Janusz Pasieczny, Łukasz Serafin, Marta Stopikowska, Damian Wolak. Kuratorem wystawy jest Marta Stopikowska.

Grodkowski Fotoklub został założony w 2002 roku przez grupkę entuzjastów fotografii, jako jedna z sekcji Domu Kultury w Grodkowie. Od tego czasu organizacja sukcesywnie rozwija swoją działalność. Przybywa nowych członków, a regularne spotkania i organizowane warsztaty sprzyjają wymianie doświadczeń i pogłębianiu kunsztu. Członkowie Fotoklubu prezentowali wcześniej swoje prace na wystawach indywidualnych. Fotografie z Bohumina  pokazują świeże spojrzenie na miasto, bo większość autorów była w nim po raz pierwszy. 

Głównym założeniem projektu jest efekt transgraniczny, czyli przenikanie się czeskiej i polskiej społeczności przygranicznej. Ważne jest także poznawanie naszych kultur, historii i zacieśnianie więzi między naszymi regionami – powiedziała Anna Wołk-Łaniewska, dyrektor MiGBP w Grodkowie, a jednocześnie koordynator projektu.

Podczas wernisażu przedstawiono również produkty zrealizowane w ramach projektu: kolorowankę z architekturą obu miast, zestaw pocztówek, a także mapkę z zagadkami do zwiedzania miasta: Bohumina dla grodkowian – po polsku oraz Grodkowa dla mieszkańców Bohumina – w języku czeskim. Mają one zachęcić mieszkańców tych miast do wzajemnego poznawania partnerskich miejscowości. 

Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc w  Dziale Edukacji Regionalnej  (II piętro grodkowskiego ratusza), w godzinach pracy tej instytucji. Później zostanie ona zaprezentowana w Bohuminie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa.