Aktualności

Boże Ciało w Brzegu


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwana również Bożym Ciałem jest jednym z ważniejszych świąt obchodzonych w kościele katolickim. Ma ono charakter dziękczynny i radosny. W tym dniu wspominana jest Ostatnia Wieczerza i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

W trakcie procesji Bożego Ciała wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii. Cztery ołtarze symbolizują cztery Ewangelie oraz cztery strony świata.

Po raz pierwszy święto to było obchodzone w 1246 roku w belgijskim Liege. W roku 1317 zostało ono ustanowione dla całego kościoła zachodniego. W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od roku 1320.

Jest to święto ruchome, przypada w czwartek po Święcie Trójcy Świętej (60 dni po Wielkanocy). W tym roku jest to 11 czerwca.

Tegoroczne obchody Bożego Ciała – z przyczyn oczywistych – miały znacznie skromniejszy przebieg niż zazwyczaj. W Brzegu zrezygnowano z procesji między-parafialnej. Część wiernych nie zdecydowała się na bezpośredni udział, wybierając transmisję telewizyjną.

Janusz Pasieczny

648 views