Aktualności

Boże Ciało w powiecie brzeskim (fotorelacja)


W kościołach katolickich obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Organizowane z tej okazji procesje, przyciągają co roku tłumy wiernych. Z powodu epidemii koronawirusa w zeszłym i w tym roku święto ma zdecydowanie uboższą oprawę. Zobaczcie, jak wyglądały procesje w Przylesiu, Brzegu, Grodkowie i Lewinie Brzeskim.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwana również Bożym Ciałem jest jednym z ważniejszych świąt obchodzonych w kościele katolickim. Ma ono charakter dziękczynny i radosny. W tym dniu wspominana jest Ostatnia Wieczerza i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

W trakcie procesji Bożego Ciała wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii. Cztery ołtarze symbolizują cztery Ewangelie oraz cztery strony świata.

Po raz pierwszy święto to było obchodzone w 1246 roku w belgijskim Liege. W roku 1317 zostało ono ustanowione dla całego kościoła zachodniego. W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od roku 1320.

Jest to święto ruchome, przypada w czwartek po Święcie Trójcy Świętej (60 dni po Wielkanocy). W tym roku jest to 3 czerwca.

Przylesie

Foto: Kamil Mizera

Grodków

Foto: Damian Wolak

Lewin Brzeski

Brzeg

Foto: Krzysztof Żołyński