Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Brzeg umorzy zaległy podatek szpitalowi. BCM na decyzję burmistrza czekał kilka lat


426,331 tysięcy złotych, to kwota której nie będzie musiało zapłacić Brzeskie Centrum Medyczne. Decyzję w tej sprawie podjął dziś burmistrz Brzegu. Batalia o zaległy podatek trwała od dobrych kilku lat. Poprzednie władze szpitala zabiegały o anulowanie tej kwoty, podobne kroki podejmowały również obecne władze lecznicy, ale także władze Powiatu. W ostatnim czasie do batalii o podatek BCM-u włączyli się również brzescy radni Koalicji Obywatelskiej. Kiedyś plotkowano, że do takiej decyzji Jerzego Wrębiaka namawiał sam minister zdrowia. Teraz, po wielu latach nareszcie się to udało. Pytanie, czy pomogła w tym epidemia koronawirusa?

Umorzenie to jest częścią pakietu pomocowego, który dzisiaj rano ogłosił burmistrz na stronach Urzędu Miasta. #BrzeskiPakietPomocowy wprowadza ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym mieście w trudnym okresie epidemii koronawirusa. Pakiet ten zakłada między innymi odroczenie terminu płatności rat podatków do dnia 31.07.2020, umorzenie odsetek od przeterminowanych kwot czy obniżkę czynszu za lokale użytkowe, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, ujęta w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 13.03.2020 do 1 zł +VAT. O szczegółach tego pakietu będziemy informować w osobnym artykule.

Przede wszystkim chcemy w tej trudnej sytuacji pomóc tym którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Zaczęliśmy więc od szpitala któremu umorzyłem niemal 500 000 zł. Jest to instytucja w tej chwili najbardziej zaangażowana w walkę z epidemią w naszym mieście więc te pieniądze mogą teraz przeznaczyć na najpotrzebniejsze wydatki związane np. z zabezpieczeniem personelu – tłumaczy swoją decyzję Jerzy Wrębiak.

Władze Powiatu Brzeskiego od kilku miesięcy namawiały burmistrza do podjęcia takiej decyzji. Dziś starosta Jacek Monkiewicz przyznaje z ulgą, że warto było tak długo rozmawiać i negocjować.

Cieszę się, że w końcu udało nam się przekonać burmistrza. Już od dłuższego czasu namawialiśmy go do podjęcia takiej decyzji. Moim zdaniem to bardzo dobry ruch ze strony samorządu. Taka pomoc dla naszego szpitala jest dziś na wagę złota, bo BCM zmaga się nie tylko z problemami finansowymi, ale również z epidemią koronawirusa. Dziś każda zaoszczędzona złotówka jest dla szpitala niezwykle istotna – dodaje Monkiewicz.  

Temat umorzenia zaległego podatku od nieruchomości podniosła również przed ostatnią sesją grupa radnych miejskich. Wśród wnioskodawców była m.in. Renata Listowska z Platformy Obywatelskiej. Końcem lutego okazało się, że przygotowany projekt uchwały w tej sprawie nie może być procedowany ze względów formalnych. Ostatecznie radni nie będą musieli do tematu powracać.

Jako mieszkanka Brzegu, a zarazem osoba w ostatnim okresie korzystająca z pomocy medycznej jestem usatysfakcjonowana taką decyzją oraz podbudowana i pełna nadziei, że dalsze działania podejmowane już przez dyrektora szpitala przyniosą pozytywne skutki i przyczynią się do poprawy funkcjonowania placówki – cieszy się radna Listowska.

A co tak naprawdę daje anulowanie tego podatku? Okazuje się, że dzięki decyzji władz Brzegu szpital będzie mógł wrócić do rozmów z bankami o przyznaniu nowych kredytów.

Zmienia to mocno naszą pozycję w przypadku nowych negocjacji – wyjaśnia Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. – Te 426 tysięcy złotych to 10% wszystkich naszych wymagalnych zobowiązań. Teraz ponownie będziemy mogli przystąpić do rozmów z bankami, a nie instytucjami finansowymi. Nadal potrzebujemy kredytu. To może być początek wychodzenia na prostą, choć droga ta nadal jest długa. Reasumując, cieszę się, że podatek został anulowany.

752 views