Aktualności
Kultura

Brzeski ratusz można zwiedzać z bezpłatnym przewodnikiem!


  Brzeski ratusz w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Jeszcze 6 lat temu odpadające tynki, wychodząca spod nich cegła oraz zawilgocone, brudne ściany skutecznie odstraszały mieszkańców i przyjezdnych. W końcu w 2016 roku rozpoczął się długi, trwający do 2021 roku, generalny remont gmachu, którego efekty możemy podziwiać obecnie. Trzeba przyznać, że dziś siedziba Rady Miejskiej prezentuje się znakomicie i jest prawdziwą wizytówką miasta.

Dziedziniec brzeskiego ratusza. Foto: Marek Pyzowski

Obiekt ten stanowi niezwykle wartościowy przykład renesansowej architektury w tej części Europy. Brzeski ratusz nie tylko wyróżnia się pod względem formy architektonicznej, ale też jego bryła nie była gruntownie przekształcana od czasów szesnastowiecznej przebudowy. Tym samym posiada on wielką wartość autentyczną.

Jego atrakcyjność stara się teraz wykorzystać i wypromować Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Brzegu. Z tego powodu na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram) powstały tematyczne profile pod nazwami „Ratusz w Brzegu”. Na nich znaleźć można informacje dotyczące historii obiektu, pracach prowadzonych przy nim oraz najnowsze aktualności.

Wnętrze barokowej Sali Rajców ratusza w Brzegu. Foto: Marek Pyzowski

W szczególności Biuro Promocji zaprasza wszystkich na bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po tym wyjątkowym gmachu. Wystarczy umówić się na konkretny termin dzwoniąc na numer: 538 280 500. Zwiedzać obiekt po wcześniejszym ustaleniu terminu można w każdy dzień tygodnia (włączając soboty i niedziele). Dla odwiedzających udostępnione są następujące sale: Sala Rajców, Skarbiec, średniowieczna sala w wieży zegarowej, Wielka Sala Stropowa. Zachęcam serdecznie do skorzystania z tej usługi, ponieważ nawet najnowsza technologia nie zastąpi kontaktu z prawdziwym zabytkiem i opowieścią przewodnika.

Grupa blisko trzydziestu osób, które w sobotę (24.07.2021 r.) zwiedzały z przewodnikiem siedzibę Rady Miejskiej. Foto: Marek Pyzowski

To dopiero pierwszy etap działań mających na celu otwarcie brzeskiego ratusza dla szerszej publiczności. Już za kilka miesięcy planowane jest stworzenie w jego wnętrzu wystawy, na której będą prezentowane artefakty związane z dziejami tego niezwykłego obiektu. Kontynuowane mają być także prace remontowe, konserwatorskie i rekonstrukcyjne w barokowej Sali Rajców.  Wszelkie informacje będą umieszczane na internetowych profilach brzeskiego ratusza, dlatego zachęcam do śledzenia ich oraz serdecznie zapraszam na bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.