Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Brzeski szpital zapłaci kilkaset tysięcy złotych kary.


Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na Brzeskie Centrum Medyczne karę za nieprawidłowe rozliczanie zabiegów cieśni nadgarstka. Szpital zabiegi dłoni wykonywał od 2014 roku. Zdaniem dyrekcji BCM, dziś od tych drobnych zabiegów się odchodzi, bo przejmują je specjalistyczne przychodnie, ale w poprzednich latach brzescy chirurdzy – ortopedzi nad wyraz często realizowali te proste świadczenia. 

– NFZ kontrolował naszą działalność od roku 2014 do 2019 – tłumaczy Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. – Co ciekawe, informacje o zabiegach cieśni nadgarstka były na bieżąco wysyłane drogą elektroniczną do Funduszu i były poddawane sprawdzeniu. Przez te wszystkie lata byliśmy poprawnie weryfikowani, co stanowiło podstawę do zafakturowania tych świadczeń w NFZ. Te procedury można było rozliczać w dwojaki sposób – po cenie wyższej lub niższej. BCM robiło to w wariancie pierwszym, co według kontrolujących było niewłaściwe.

Brzeski szpital musi zapłacić łącznie 600 tysięcy złotych, dlatego placówka medyczna zdecydowała się wziąć pożyczkę. Dyrekcja podkreśla, że z bieżących środków taka zapłata nie jest możliwa.

– 300 tysięcy złotych to kara nałożona przez Narodowych Fundusz Zdrowia, a pozostała kwota to różnica między nieprawidłowo rozliczonymi zabiegami. Bez pożyczki nie bylibyśmy w stanie zapłacić takich pieniędzy. Każda taka kara jest dla nas ogromnym problemem – dodaje Dybizbański.

Jak ustalił portal Głos Powiatu 24, najwięcej zabiegów cieśni nadgarstka wykonywano w latach 2014-2017. Dyrekcja brzeskiej placówki medycznej z nałożoną karą się nie zgadza i nie wyklucza drogi sądowej. W województwie opolskim NFZ ukarał, za te same procedury medyczne, łącznie cztery szpitale, jednak to BCM otrzymał najwyższą karę finansową. 

1602 views