Aktualności
Brzeg
Kultura

Brzeskie Centrum Kultury oficjalnie otwarte!


Ponad dwa lata trwał remont Brzeskiego Centrum Kultury, które w sobotę, 10 października br. zostało oficjalnie otwarte. Całkowita wartość tego zadania wyniosła 8,5 miliona złotych netto, z czego ok. 5 milionów pochodziło z unijnej dotacji. Obiekt odmieniło konsorcjum dwóch firm: MPM Development sp. z.o.o. z siedzibą w Namysłowie oraz F.H.U. BIO-KLIM z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim. 

Obiekt na miarę XXI wieku

W ramach remontu Brzeskie Centrum Kultury zyskało obiekt na miarę XXI wieku. Oprócz odmienionej elewacji budynku, która zyskała na walorach estetycznych, obiekt zyskał także nową technikę kinową, scenę kameralną z barem i zapleczem kuchennym, oraz piękny taras nad wejściem głównym. Przebudowie uległa również sala widowiskowa i mała scena. Na widowni pojawiły się nowe, wygodne siedziska, wyremontowano scenę, jej zaplecze wraz z oświetleniem, kurtyną i wymianą instalacji – elektrycznej oraz wentylacyjnej. 

Siedziba BCK została także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano bowiem windę i wydzielono toaletę na parterze budynku. Także na parterze obiektu znajdzie się teraz Punkt Informacji Turystycznej, który został przeniesiony z Ratusza Miejskiego. 

Uroczysta gala otwarcia BCK

Oficjalne, uroczyste otwarcie Brzeskiego Centrum Kultury miało miejsce w sobotę, 10 października br. Niestety ze względu na panującą pandemię Covid-19 i obecne obostrzenia uroczystość odbyła się z ograniczoną liczbą osób. Zebranych gości powitał Dyrektor BCK Jacek Ochmański, który następnie, wraz z Burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem, dokonał oficjalnego odsłonięcia kurtyny za pomocą specjalnie przygotowanego przycisku. 

Po otwarciu na ręce dyrektora składane były liczne gratulacje i upominki, m.in. od burmistrza, Starosty Powiatu Brzeskiego Jacka Monkiewicza, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego Moniki Jurek, dyrektorek brzeskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz wielu innych instytucji. 

Kolejnym punktem tego wydarzenia była projekcja filmu, przygotowanego przez TVP3 Opole, przedstawiającego historię budynku BCK. 

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Burmistrza Brzegu za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w 2019 roku. Uhonorowani zostali: zespół Biedronki, zespół Leśne Echo, Angelika Skowronek oraz Kaja Koronkiewicz, którzy otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty oraz, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Brzegu, nagrody pieniężne. 

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, a na deskach wyremontowanego Brzeskiego Centrum Kultury zaprezentowało się sporo grup, m.in. Leśne Echo, Grupa ADHD z BCK, Grupa Wokalna Socks, Grupa Artystyczna Loża, czy reaktywowany po wielu latach Zespół Tańca Ludowego Piast. 

Gwiazdą wieczoru był brzeski iluzjonista – Bartosz Lewandowski, który oczarował publiczność i to dosłownie.

Na zakończenie zebrani goście mieli okazję podziwiać wyremontowane wnętrza BCK, a także wziąć udział w otwarciu wystawy Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej 2020, z którego nasze miasto słynie. Otwarcie miało miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej, która mieści się na pierwszym piętrze budynku.

Reklama
212 views