Aktualności

Brzeskie Centrum Medyczne uruchomiło solary. Dlaczego wcześniej w szpitalu nie szukano oszczędności?


O budowie nowoczesnej instalacji kolektorów słonecznych mówiło się już w 2009 roku. Dwa lata później plany przygotowane przez ówczesne władze Powiatu Brzeskiego i szpitala zrealizowano. Brzeskie Centrum Medyczne stało się jedną z pierwszych placówek medycznych w województwie, która wykorzystywała odnawialne źródła energii. Radość z nowoczesnych rozwiązań nie trwała jednak zbyt długo. Solary przestały bowiem działać.  

Dziś trudno ustalić, od kiedy nie funkcjonują, ale obecna dyrekcja BCM-u mówi o co najmniej kilku latach. Po wielu trudach system wreszcie działa. Dziś wszystkie panele robią to, co powinny od lat. Magazynują energię i zaczynają przynosić oszczędności dla zadłużonej placówki medycznej.

Wiemy na pewno, że urządzenia nie działały bardzo długi czas, nie jesteśmy nawet w stanie stwierdzić, jak długo. Wszystko wskazuje na to, że mówimy o co najmniej kilku latach. Cała substancja, która znajduje się w solarach po prostu odparowała, pozostawiając całą masę zabrudzeń. Przywrócenie do stanu używalności było bardzo trudne i kosztowne – mówi dyrektor szpitala Kamil Dybizbański.

Szpital za uruchomienie całego systemu musiał zapłacić ponad 100 tysięcy złotych. Kwota duża, ale zdaniem dyrekcji zwróci się ona bardzo szybko.

Taka kwota to nasz miesięczny koszt opłat za dostarczanie ciepła, zatem widać, że inwestycja jest uzasadniona – dodaje dyrektor.

Co ciekawe, jak ustalił Głos Powiatu, szpital miał ogromne problemy ze znalezieniem firmy, która podjęłaby się naprawy. Placówka nie miała dostępu do projektu i dokumentacji całej instalacji. Po wielu miesiącach starań znaleźli się chętni do współpracy. Według deklaracji dyrekcji BCM-u, w okresie letnim szpital może zmniejszyć  koszty dostarczania ciepła niemal do zera.

Dziś szpital próbuje wyjść na finansową prostą. Czy uruchomienie po kilku latach instalacji OZE wyprowadzi Brzeskie Centrum Medyczne z długów? Niekoniecznie, ale dobrze działające solary będą mieć znaczący wpływ na comiesięczne oszczędności w placówce.

Pozostaje pytanie, dlaczego poprzednie władze Powiatu Brzeskiego i dyrekcja szpitala nie interweniowały w tej sprawie? Dlaczego wiedząc, jak trudna jest sytuacja finansowa lecznicy nie podjęto skutecznych prób naprawy solarów, które w znacznym stopniu przyczyniają się do oszczędności?