Aktualności

Brzeskie obchody święta Wojska Polskiego. Relacja Klubu Wojskowego JW 2697


W niedzielę 15 sierpnia obchodzone było święto Wojska Polskiego. Wydarzenia związane z uroczystościami odbywały się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oraz w jego otoczeniu. Żołnierze zachęcali do wstąpienia w ich szeregi, w myśl hasła „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, a na niebie pojawiły się wojskowe samoloty Casa. 

Na dziedzińcu zamku ustawiona została scena, gdzie można było podziwiać występy artystyczne. Na Placu Zamkowym odbywał się pokaz sprzętu wojskowego, natomiast w parku wokół siedziby Piastów ustawione były stoiska służb mundurowych – Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Leśnej, a także klas mundurowych z brzeskich i opolskich szkół. Przy okazji wojskowego święta można było się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. 

Blok artystyczny rozpoczęła grupa Inwencja w składzie: Aleksandra Hryniuk, Magdalena Mazurkiewicz, Gabriela Kolaszyńska i Justyna Bukieda piosenkami wojskowymi, które tego dnia zabrzmiały wyjątkowo. Po nich z powodzeniem zaprezentowała się solistka Magdalena Mazurkiewicz, a następnie zespół Inwencja Junior, czyli Wiktoria Roman, Oliwia Podgórni, Alicja Wiącek i Barbara Tokarska. W części ludowej można było zobaczyć kolejne budzące aplauz publiczności występy – zespołu Leśne Echo z Brzeskiego Centrum Kultury oraz grupy Inwencja Plus z Klubu Wojskowego. Tutaj pierwszy raz na dużej scenie zaprezentowały się Anna Fiałka, Lena Kaśków i Hanna Madej. W tej części również pojawiły się zespoły Inwencja Junior oraz Inwencja, oczywiście w repertuarze ludowym. Z wdziękiem zaprezentowali się najmłodsi wychowankowie Klubu Wojskowego, czyli urokliwy zespół Biedronki – Maja Roman, Milena Wiącek i Zuzanna Kasztelan. Na koniec wszyscy razem zaśpiewali utwór „Tu jest najpiękniej”. 

W części rozrywkowej zaprezentował się również brzeżanin Damian Lis – laureat telewizyjnej „Szansy na sukces” (gratulujemy serdecznie!) i wrocławski zespół CreArtive Project, który wprowadził widzów w klimaty jazzowe. Zgromadzona na Zamku publiczność wszystkie występy nagradzała gromkimi brawami. Koncert wyreżyserowała Jana Koronkiewicz, kierownik Klubu Wojskowego, która na co dzień we współpracy z Anną Glińską i Agnieszką Sobczak czuwa nad przygotowaniem klubowych artystów do występów. Koncert z powodzeniem poprowadzili żołnierze 1 Pułku Saperów w Brzegu szer. Klaudia Pietrzyk i st. szer. Tomasz Wójcik.

Zwieńczeniem obchodów święta Wojska Polskiego w Brzegu był uroczysty apel zebranych na dziedzińcu zamkowym pododdziałów 1 Pułku Saperów w Brzegu. Żołnierzy oraz mieszkańców miasta przywitał dowódca jednostki płk Grzegorz Oskroba, odczytując okolicznościowy list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Do zebranych zwrócili się również wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Podczas apelu zostały wręczone awanse i odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom jednostki. Kompania honorowa oddała salwę i odczytany został Apel Poległych. Uroczystość zakończył znakomity występ orkiestry wojskowej z Wrocławia.