Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Brzeskie parki w rozkwicie


Kasztanowce kwitną w najlepsze. Odkąd pamiętam był to czas kojarzony z okresem matur. W tym roku – z przyczyn wiadomych – te dwa wydarzenia trochę się rozminęły. Warto jednak wybrać się na spacer po naszych parkach, aby podziwiać wiosnę w pełnym rozkwicie.

Spacer możemy rozpocząć w Parku Staromiejskim. Pomimo, że jest to pierwsza wiosna w historii tego parku, jego stoki pokryły się kwieciem. Na razie głównie kwitną tu niezapominajki.  W Parku Centralnym przekwitły wprawdzie magnolie i wiśnia piłkowana, za to kwitną jeszcze kasztanowce. Tak samo zresztą jak w Parku nad Fosą. Położenie brzeskich plantów sprawia, że większość parków możemy przemierzać przechodząc płynnie z jednego do drugiego. Wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. Jeżeli z Parku nad Fosą będziemy chcieli przejść do Parku Wolności to proponuję wybrać ulicę Józefa Piłsudskiego, gdzie pięknie kwitną bzy i głogi. W Parku Wolności oprócz kwitnących drzew przywitają nas również liczni przedstawiciele fauny. Wiewiórki, drozdy, dzięcioły, kowaliki, zadomowione już na stałe kaczki krzyżówki i mandarynki oraz świeży przybysz – bernikla białolica. Wprawny obserwator dojrzy również zaskrońca czy traszkę zwyczajną na kwadraciaku.

Dla przypomnienia zamieszczam kilka zdjęć magnolii i wiśni piłkowanej (zwanej również wiśnią japońską). W tym roku nie mogliśmy w pełni nacieszyć się widokiem ich kwiatów ze względu na zamknięcie parków. Oczywiście zdjęcia magnolii pochodzą z lat poprzednich – mnie również ten zakaz dotknął.

Janusz Pasieczny

755 views