Aktualności

Budżet obywatelski w Gminie Grodków na razie nie powstanie, ale jest jeszcze fundusz sołecki


Wiele samorządów w swoich budżetach wdraża tak zwany budżet obywatelski. Samorządowcy z Gminy Grodków chcieliby, aby taka forma rozwoju lokalnych przedsięwzięć powstała również u nich. Przeszkodą jest obecna sytuacja epidemiologiczna. Warto jednak pamiętać, że w wielu gminach miejsko-wiejskich od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje fundusz sołecki

- Namiastką budżetu obywatelskiego jest fundusz sołecki. Wydzielone są w nim nieduże środki, które otrzymuje każde sołectwo. Na podstawie uchwały zebrania wiejskiego można zadecydować, na co zostaną one przekazane. My, jako magistrat, nie wpływamy na te decyzje. To mieszkańcy podejmują wybór. W wielu inwestycjach staramy się wykorzystać środki zewnętrzne, przy których potrzebny jest wkład własny. Nie jestem przeciwnikiem budżetu obywatelskiego, ale w nim można wykorzystać jedynie środki własne, pozyskanie środków zewnętrznych jest dla nas bardziej opłacalne. Z całą pewnością przy dyskusji o budżecie gminy na kolejny rok ten temat wróci – mówi marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Fundusz sołecki w Gminie Grodków funkcjonuje od kilku lat i pozwala mniejszym miejscowościom na wykonywanie różnych przedsięwzięć, które wybierają mieszkańcy i rada sołecka. Mieszkańcy samego Grodkowa mogą zatem czuć się nieco poszkodowani z powodu braku budżetu obywatelskiego.

- Radni wielokrotnie przychodzą z tym pomysłem, bo obserwują, jak to działa w sąsiednich samorządach. W naszej gminie jest taki dylemat, że mamy miasto i ponad trzydzieści sołectw, które otrzymują z budżetu gminy fundusze. Są one namiastką budżetu obywatelskiego. To powodowało, że część radnych wycofywała się z pomysłu wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Ponadto pandemia spowodowała, że nie podejmujemy obecnie dyskusji na ten temat. Zastanawiam się, w jaki sposób wyrównać szanse mieszkańców wsi i miasta dodaje Jadwiga Demska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Gminie Grodków.

Budżet obywatelski z powodzeniem funkcjonuje od lat w Nysie, Opolu, a także od niedawna w Brzegu. Trzeba jednak nadmienić, że są to gminy typowo miejskie. W Gminie Grodków znajduje się obecnie 35 sołectw. Ich mieszkańcy stanowią większą część ludności gminy. W budżecie na 2021 rok wyodrębniono środki funduszu sołeckiego na łączną kwotę 750.541,19 zł (średnio na jedno sołectwo 21.444,034 zł). W poprzednim budżecie wyniosły one 674.104,95 zł.