Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Burmistrz wprowadza #BrzeskiPakietPomocowy


W dniu dzisiejszym (25.03.2020) Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak ogłosił Brzeski Pakiet Pomocowy. W ramach swoich kompetencji i możliwości wprowadza ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym mieście.

Przede wszystkim chcemy w tej trudnej sytuacji pomóc tym którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Zaczęliśmy więc od szpitala któremu umorzyłem niemal 500 000 zł. Jest to instytucja w tej chwili najbardziej zaangażowana w walkę z epidemią w naszym mieście więc te pieniądze mogą teraz przeznaczyć na najpotrzebniejsze wydatki związane np. z zabezpieczeniem personelu – tłumaczy swoją decyzję Jerzy Wrębiak.

Ponadto chcemy odpowiedzieć na apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i maksymalnie obniżyliśmy czynsz dla prowadzących w lokalach komunalnych działalność gospodarczą i  apeluję do innych właścicieli aby podjęli podobne działania. Ponadto zawiesiłem pobór opłaty targowej i odroczyłem raty podatku od nieruchomości bo na takie działania pozwala prawo ale i sytuacja finansowa. Pamiętajmy, że gmina i wszystkie instytucje muszą funkcjonować szkoły i przedszkola ale także jakże ważna obecnie pomoc społeczna pomoc dla seniorów obiady dla potrzebujących musimy zapewniać. Chcemy, aby Brzeski Pakiet Pomocowy był skierowany do tych firm które ucierpią najbardziej bo niestety wszyscy na tym kryzysie stracą i musimy mieć tego pełną świadomość. W naszym mieście od ponad 5 lat nie ma Strefy Płatnego parkowania, a rodzice nie płacą za dzieci nieobecne w żłobku. Chcemy także utrzymać dopłaty do żłobków i przedszkoli niepublicznych ponieważ to też są przedsiębiorcy i pragniemy, żeby kiedy zagrożenie minie mogli wrócić do opieki nad dziećmi po to by mieszkańcy wrócili do pracy.

O co będzie można się ubiegać?

  1. o odroczenie terminu płatności rat podatków do dnia 31.07.2020r.,
  2. o rozłożenie na raty, przy określeniu liczby i wysokości rat (na okres do 12 miesięcy),
  3. o umorzenie odsetek od przeterminowanych kwot.

Co należy złożyć?

  1. pisemny wniosek,
  2. dokumenty wykazujące utratę płynności finansowej,
  3. oświadczenie o stanie majątkowym (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą)
  4. dokumenty dotyczące pomocy publicznej.

Dodatkowo:

  1. obniżono czynsz za najem lokali użytkowych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza dla przedsiębiorców ujętych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. do 1 zł + VAT od całej powierzchni lokalu miesięcznie za miesiąc kwiecień i maj 2020 r.,
  2. zawieszono pobór opłaty targowej na terenie miasta Brzeg na okres od dnia 20.03.2020 r. do 31.05.2020 r.,
  3. umorzono decyzją Burmistrza zaległości w podatku od nieruchomości dla Brzeskiego Centrum Medycznego SP ZOZ w Brzegu w łącznej kwocie 426.331 zł.

Dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej www.bip.brzeg.pl (Urząd Miasta > struktura organizacyjna > Biuro Podatków i Opłat)

Listę działalności gospodarczych objętych ograniczenia funkcjonowania można znaleźć w poniższym rozporządzeniu Ministra Zdrowia:

931 views