Aktualności
Brzeg

Co dalej z brzeskim basenem? Magistrat przypomina swoją koncepcję na realizację nowego kąpieliska


Lato już prawie za nami. Kilka miast w naszym powiecie wstrzymało planowane inwestycje, związane z budową lub remontem kąpielisk i basenów. Oczywistym powodem była epidemia powodująca wzmożone wydatki na inne strefy działalności gmin niż sport i rozrywka. Urząd Miasta w Brzegu przypomina swoją najnowszą koncepcję na budowę otwartego kąpieliska przy ul. Korfantego. Ma być nowocześnie, z rozmachem i niezależnie od starego basenu, budzącego od lat wiele emocji wśród mieszkańców Brzegu.

O kąpieliskach w naszym powiecie pisaliśmy obszernie w artykule – Nieczynne kąpieliska w powiecie brzeskim Zapraszamy do zapoznania się z ogólną sytuacją w powiecie. 

Wedle planów, nowe kąpielisko przy ul. Korfantego będzie kompleksem rekreacyjnym, składającym się z trzech stref. Ważne, że oprócz basenów brane pod uwagę są także tereny zielone, parkingi i strasząca od dawna restauracja Wodnik.

Kąpielisko podzielone zostanie na trzy strefy – rodzinną, rekreacyjną oraz sportową.

W strefie rodzinnej pojawi się brodzik dla dzieci wraz z rampą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Najmłodsi skorzystać będą mogli także z innych atrakcji np. zjeżdżalni.

W strefie rekreacyjnej powstanie najdłuższy basen oraz podwyższenie, na którym umieszczona zostanie ścianka do wspinaczki i stanowisko dla ratowników.

W strefie sportowej wybudowany zostanie pełnowymiarowy basen sportowy, w którym będzie 6 torów pływackich oraz słupki startowe. Na podestach obok basenu mają pojawić się trybuny, z których oglądać będzie można zawody sportowe.

– Obecnie miasto posiada już gotowy projekt budowlany z parkingami od strony obwodnicy. Staramy się pozyskać środki zewnętrzne na to zadanie, ponieważ pandemia Covid-19 znacząco uszczupliła nasze dochody. Pomoc finansowa przedsiębiorcom, której udzieliło miasto, koszty funkcjonowania naszych instytucji w dobie pandemii znacząco podrożyło koszty ich funkcjonowania. Wszystko to sprawiło, że z dużą ostrożnością analizujemy nasze możliwości inwestycyjne – czytamy we wpisie burmistrza Jerzego Wrębiaka na Facebooku.

Szacuje się, że miasta będzie musiało wydać na całą inwestycję, ok. 20 mln złotych. Za te pieniądze pojawia się: 

– trzy niecki basenowe (brodzik, basen średni i pływacki z 6 torami), 

– odnowiona restauracja Wodnik (wraz z tarasami), wraz z pergolą, miejscami do siedzenia w sezonie,  a także zadaszonym miejscem na parkowanie rowerów. Restauracja będzie ogólnodostępna (nie tylko dla osób korzystających z kompleksu),

– parking samochodowy na 100 samochodów, od strony obwodnicy

– ścieżki spacerowe i rowerowe.

– Mamy nadzieję, że przy zewnętrznym wsparciu finansowym i odrobinie dobrej woli ze strony Rady Miejskiej uda się niebawem ruszyć z zadaniem tak długo oczekiwanym przez mieszkańców. Prosimy trzymać kciuki! – podsumowuje sprawę Jerzy Wrębiak (via: Facebook)

Warto przypomnieć, że tę koncepcję budowy kąpieliska miejskiego przy ul. Korfantego w Brzegu przedstawił po raz pierwszy podczas sesji Rady Miejskiej 14 września 2018 roku architekt Piotr Michalski. Dzięki jego projektowi nowe oblicze zyskała niedawno Miejska Biblioteka Publiczna w naszym mieście. Wykonał również bezpłatnie wizualizację toru kolarskiego w pobliżu krytej pływalni. Pan Piotr jest brzeżaninem. 

Będziemy przyglądać się rozwojowi koncepcji Burmistrza i władz miasta oraz informować naszych czytelników o rozwoju sytuacji. 

Reklama
712 views