Kultura
Powiat brzeski

Co z brzeskim festiwalem tanga?


Tegoroczna edycja festiwalu tanga w Brzegu nie odbędzie się. O czym, z żalem, poinformowała na stronie wydarzenia, Ewa Sikorska, organizatorka brzeskiego festiwalu. Impreza ta odbywała się rokrocznie i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. Skupia ona tangueros z całego świata oraz liczne grono obserwatorów. Na poprzednich edycjach gościliśmy tancerzy m.in. z: Urugwaju, Argentyny, Włoch, Hiszpanii, Białorusi, Szwecji, a nawet z Mongolii i Korei Południowej… Jeszcze na początku lutego chęć udziału w imprezie zadeklarowały 424 osoby. Dla porównania w minionych latach liczba uczestników festiwalu wahała się w granicach od 400 do 500 osób. Nic więc dziwnego, że informację tę społeczność tangowa przyjęła ze smutkiem. Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję na poprawę sytuacji na tyle, że uda się nam jednak spotkać na dziedzińcu brzeskiego zamku.

Musieliśmy podjąć taką decyzję z wiadomych przyczyn mówi Ewa Sikorska Na razie nie planujemy, żadnych imprez zastępczych. Będziemy obserwować sytuację. Jeżeli ustabilizuje się ona na tyle, że organizacja dużych imprez stanie się możliwa to pomyślimy o jakimś większym wydarzenia. Na razie za wcześnie, by o tym myśleć.

Jednocześnie organizatorzy, Ewa i Andrzej Sikorscy, zapraszają na XIV Tango Festiwal Alegria en Brzegu w terminie od 1 do 4 lipca 2021 r.

Na pytanie dlaczego warto tańczyć tango Ewa odpowiada krótko dla wzajemnej, pięknej relacji:

Jako tańczący tango przyznaję, że nie można było trafniej tego ująć. Kiedy w ciepłą lipcową noc, na dziedzińcu brzeskiego zamku, troskliwie obejmuję swoją tanguerę i wychodzimy razem na parkiet, a z głośników płynie rzewna muzyka… ona mrużąc oczy, wtula się we mnie całym swoim jestestwem, mam wrażenie, jakbym trzymał w ramionach cały świat.

Janusz Pasieczny

681 views