Aktualności
Kultura

Ćwierćwiecze Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”


Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” odbywa się w Olszance od 1995 roku. Gdy w ubiegłym roku zabrakło go z powodu pandemii Covid-19 wszyscy mieszkańcy i uczestnicy odczuli pustkę. Na szczęście tegoroczna edycja odbyła się, a społeczność festiwalu mogła świętować jego ćwierćwiecze.

88 podmiotów artystycznych, ponad 500 wykonawców

Do tegorocznej, jubileuszowej edycji Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” zgłosiło się 88 podmiotów artystycznych (soliści, zespoły, chóry), co przełożyło się na ponad 500 wykonawców, którzy zaprezentowali się w dwudniowych eliminacjach przed Jury, któremu przewodniczyła Jana Koronkiewicz z Klubu Wojskowego 1. Pułku Saperów w Brzegu. 

Wspomniane Jury miało niesamowicie twardy orzech do zgryzienia, aby wyłonić 26 laureatów, którzy w sobotę, 13 listopada wystąpili w Koncercie Laureatów, odbywającym się w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli. 

Foto: Tomasz Kubiak

26 laureatów powalczyło o Grand Prix

Koncert Laureatów stał na bardzo wysokim poziomie. Mogliśmy podczas niego wysłuchać polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu 26 laureatów z terenu województwa opolskiego. Tylko jednemu z nich organizatorzy mogli wręczyć nagrodę główną – Grand Prix. 

Dodatkowo wykonawcy podzieleni zostali na kategorie wiekowe: dziecięcą – do lat 13, młodzieżową – 14-21 lat oraz dorosłych, która została podzielona na dwie podkategorie, 22-59 lat i 60+. 

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski, w imieniu których nagrody wręczali: Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Monika Jurek oraz Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski.

W najmłodszej kategorii wśród solistów pierwsze miejsce powędrowało do Sary Libery z Grodkowa, która zaprezentowała pieśń „Narysuję Polskę” i otrzymała nagrodę Starosty Powiatu Brzeskiego Jacka Monkiewicza, wręczoną przez Wicestarostę Ewę Smolińską. Z kolei wśród zespołów chóralnych i wokalnych w kategorii młodzieżowej najlepszy okazał się Zespół Akces z Ozimka, który wykonał pieśń „Niech żyje Polska”.

Kategorię młodzieżową wśród solistów podbiła Natalia Asman ze Strzeleczek, prezentując pieśń „Braciszku”. W tej samej kategorii, wśród zespołów chóralnych i wokalnych 1. miejsce zgarnęło Trio VOX z Opolskiego Studia Piosenki, wykonując pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Wśród dorosłych solistów najlepsza okazała się Karolina Dorociak, która zaprezentowała pieśń „Piosenka o Wojtku”, a w kategorii zespołów 1. miejsce ex aequo zajęli: Zespół SOCKS z Brzeskiego Centrum Kultury (pieśń: „Kantyczka z lotu ptaka”), Zespół RAIMS z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu („Gaude Mater Polonia”) oraz Zespół METRONOM z Opola („Polskie skrzydła”), który zgarnął także nagrodę główną – Grand Prix XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. 

Organizatorem tego wyjątkowego festiwalu jest Gmina Olszanka – z inicjatorką, Sekretarz Gminy Olszanka Ewą Rosińską oraz Wójt Gminy Olszanka Anetą Rabczewską na czele.

Cieszy fakt, że festiwal powrócił i to w tak efektownym stylu oraz to, że rokrocznie ściąga on coraz większą rzeszę młodych ludzi, pielęgnując wśród nich patriotyzm i popularyzując pieśni patriotyczne.