Aktualności
Kultura

Cyprian Norwid - wielki nieobecny, spotkanie autorskie na zamku


Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza na spotkanie z Robertem Kowalskim, autorem powieści „Wieszczowie", które odbędzie się 27 maja o godz. 18:00. Wstęp wolny.

W tym roku mija dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. 23 maja zaś to dzień, w którym Norwid umarł – było to 23 maja 1883 – kilka dni temu obchodzimy więc jeszcze jedną rocznicę. Ten cień rzucony na plakat z fragmentem „Polonii” Jana Styki, pomiędzy Mickiewicza, Krasińskiego i Słowackiego, to właśnie Norwid. Pomysł i realizacja Roberta Kowalskiego, na spotkanie z którym ten plakat zaprasza.

Robert Kowalski jest autorem powieści „Wieszczowie”, wydanej w Brzegu przez Stowarzyszenie Żywych Poetów, a objętej przez nas honorowym patronatem, i z „Polonią” na okładce – reprodukcją obrazu, który znajduje się w naszej kolekcji. Norwid – wielki nieobecny. Dlaczego zabrakło go na tym sławnym płótnie z 1891 roku, jeśli nie tuż obok Mickiewicza, Krasińskiego i Słowackiego, jako czwartego wieszcza, to przynajmniej gdzieś w pobliżu, w tym elitarnym tłumie pozostałych twórców: poetów, pisarzy, dramaturgów, filozofów, malarzy, kompozytorów, zarówno emigracyjnych, jak i krajowych? Jakie znaczenie ma Norwid w polskiej kulturze i nie tylko polskiej? Jakie były jego relacje z wieszczami oraz innymi aktorami polskiej i europejskiej sceny romantycznej? Na te pytania odpowie Robert Kowalski 27 maja – przy „Polonii” oczywiście.

Adam Boberski

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu