Aktualności

Czy groźny wirus dotrze do Polski ?


Koronawirusy nazywane są tak ponieważ ich komórki przypominają koronę. Otoczone są one kolczastą powłoką, która składa się ze specyficznych białek. To właśnie białko na ich powierzchni odpowiada za infekowanie ludzkich komórek.

Prawidłowo zadane  pytanie powinno jednak brzmieć: Kiedy koronawirus dotrze do Polski?

Na dzień dzisiejszy stwierdzono w krajach sąsiednich lub często przez Polaków odwiedzanych: Włochy – 322 zachorowania, Niemcy – 22, Francja – 14, Wielka Brytania 13, Hiszpania 9, Austria 2,  Belgia, Szwecja, Szwajcaria po jednym przypadku. Ogółem na całym świecie jest ponad 81 tysięcy chorych. Zmarło ok. 2700 osób zakażonych. Na polskich lotniskach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i w samolotach lecących z krajów najbardziej zagrożonych wprowadzono obowiązkowy pomiar temperatury pasażerów. Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Już dzisiaj warto przygotować naszych najbliższych do działań profilaktycznych.

Do podstawowych działań ( na dzień dzisiejszy ) ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa  należą te związane z higieną osobistą. Podstawa, to częste mycie rąk – zwłaszcza po powrocie do domu z miejsc publicznych. Podróżujący natomiast powinni zaopatrzyć się i stosować w czasie podróży środki do dezynfekcji sporządzone na bazie alkoholu.

Mając na uwadze dynamikę rozwoju tego wirusa musimy założyć, że wcześniej czy później dotrze on do Polski. Od odpowiedzialnego postępowania nas wszystkich zależeć będzie bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.

455 views