Aktualności
Brzeg

Deszczowe rozpoczęcie roku szkolnego


Chcąc przekonać się, jak wygląda rozpoczęcie roku szkolnego w tym niefortunnym okresie, odwiedziłem jedną ze szkół podstawowych brzeską szóstkę. Od strony ul. Poprzecznej dał się zauważyć gąszcz parasoli. To rodzice uczniów młodszych klas czekają na powrót swoich pociech. Nastrój wśród rodziców raczej pogodny. Nic dziwnego w końcu już od pół roku uczniowie nie brali udziału w normalnych stacjonarnych lekcjach.  

Podszedłem do grupki rodziców i zapytałem o odczucia: Nareszcie!!! Odpowiedzieli zgodnie. Po chwili jedna z mam dodała: Taka izolacja jest dla dzieci bardzo szkodliwa. Nie przeszkadza nam dziecko w domu tylko jego nieobecność w szkole. Samo odrabianie lekcji nie wystarczy. Potrzebny jest kontakt z nauczycielem i rówieśnikami.

Rodzice nie wyobrażają sobie powrotu do nauczania na odległość z uwagi na wspomnianą izolację oraz na – ich zdaniem – małą efektywność takich zajęć.

Mam córkę w czwartej klasie i nie wyobrażam sobie powrotu do nauczania na odległość  – mówi Pani Iwona – moim zdaniem lekcje online się nie sprawdziły. Ostatnie półrocze uważam za stracone.

Mam dwoje dzieci, w drugiej i w czwartej klasie – mówi jedna z mam –  W ostatnim półroczu dzieci niechętnie odrabiały lekcje, brakowało im kontaktu z rówieśnikami.

Z powodu niesprzyjającej aury planowane rozpoczęcie roku na szkolnym boisku dla klas młodszych odwołano. Tylko uczniowie klas pierwszych mieli na sali gimnastycznej. Pozostali uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach lekcyjnych.

Dyrektor szkoły Anna Krokosz powiedziała nam: Oczywiście, że kontakt bezpośredni nauczyciel uczeń jest zdecydowanie bardziej skuteczny. Zwłaszcza w młodszych klasach. Jednak jesteśmy gotowi na każdy scenariusz. W ubiegłym roku szkolnym placówka, jak i wszystkie inne instytucje nie były przygotowane do pracy zdalnej. Aktualnie z nauczaniem w formie online, jak i hybrydowej nie będzie  problemu. 

Na razie stosujemy się do zaleceń sanitarnych. Ograniczamy kontakty, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Dzieci z nauczania początkowego mają przerwy w innym czasie niż starsi uczniowie, korzystają też z innego wejścia do szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 siłą rzeczy było mniej uroczyste niż zazwyczaj. Uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Uroczysty apel odbył się w dużej sali gimnastycznej wyłącznie z udziałem uczniów klas pierwszych, w dwóch turach po dwie klasy. Rodzice mogli wejść na balkon.

Wygląda na to, że wszyscy są zadowoleni z powrotu dzieci do szkoły.  Miejmy nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego półrocza, a nauczanie online przejdzie do lamusa.

Reklama
534 views